Wczoraj pisaliśmy o możliwym skażeniu Odry chemikaliami, o którym poinformował związany z rzeką aktywista Michał Zygmunt. O szczegóły sprawy postanowiliśmy dopytać przedstawicieli służb, w tym lokalne samorządy.
Nasze pytania wysłaliśmy do Urzędu Miejskiego w Słubicach, Starostwa Powiatowego w Słubicach, Państwowej Straży Pożarnej w Słubicach, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze oraz Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Poniżej odpowiedzi jakie otrzymaliśmy (na razie nie odpisał jedynie LUW).
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze
Czy jest państwu znana ta sytuacja?
2 stycznia 2023 r. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze otrzymał informację, że doszło do zanieczyszczenia rzeki Odry fenolem. Zapach został stwierdzony we wsi Chobienia (woj. dolnośląskie). Informacja została potwierdzona telefonicznie w Delegaturze WIOŚ w Legnicy, który wysłał pracowników w celu poboru prób. Działania kontrolne prowadzone są przez dolnośląski WIOŚ.
Czy w związku z tym planujecie podjąć jakieś działania? Co wasza instytucja może zrobić w tej sprawie?
Podjęte działania polegają na okresowym badaniu Odry – WIOŚ w Zielonej Górze oraz Centralne Laboratorium Badawcze oddział w Zielonej Górze dwa razy w tygodniu dokonują poboru prób wody z Odry do badań. W związku z zaistniałą sytuacją do badań jakościowych wody zostało zlecone badanie indeksu fenolowego. Czekamy na wyniki badań.
Czy będą przekazywane mieszkańcom informacje dotyczące bezpieczeństwa i ew. dalszego postępowania?
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze cyklicznie przekazuje informacje do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.
Czy skażenie pojawiło się lub może pojawić na lubuskim odcinku Odry? Jeśli tak, to jak duża jest jego skala?
Na chwilę obecną nie mamy potwierdzenia wystąpienia skażenia. W przypadku potwierdzenia pojawienia się zanieczyszczenia wody będziemy oceniać jego skalę i zagrożenie dla środowiska.
Państwowa Straż Pożarna w Słubicach
Komenda Powiatowa PSP w Słubicach do chwili obecnej nie otrzymała informacji o możliwym skażeniu Odry. Od czasu wystąpienia na Odrze kryzysowej sytuacji z sierpnia 2022 r., służby do tego powołane (w szczególności Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska) prowadzą intensywny i stały monitoring stanu rzeki. W przypadku wystąpienia skażenia instytucje do tego powołane wraz z zarządzającym wodami (Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie) będą podejmować właściwe działania, w tym w miarę potrzeb informować i alarmować inne służby (m.in. Państwową Straż Pożarną) oraz ew. informować mieszkańców.
Urząd Miejski w Słubicach
Do gminy nie dotarły żadne sygnały o możliwym skażeniu Odry. Jeśli otrzymamy jakiekolwiek informacje na ten temat natychmiast poinformujemy mieszkańców.
Starostwo Powiatowe w Słubicach
Na chwilę obecną nie mamy żadnych informacji z żadnej instytucji o skażeniu wody w Odrze (jego skali lub czym została skażona).
Z chwilą uzyskania wiarygodnych informacji, zostaną one przekazane mieszkańcom wraz z zasadami postępowania w sposób zwyczajowo przyjęty (na stronie www gmin, powiatu, poprzez informowanie sołtysów, informowanie uczniów w szkołach), w razie potrzeby mogą zostać umieszczone tablice informacyjne w miejscach dostępnych do brzegu Odry.
W związku z tym, że z informacji wynika, iż skażenie występuje w górnym biegu Odry, potwierdzamy, że siły i środki (przede wszystkim Państwowej Straży Pożarnej) są przygotowane do podjęcia działań, co potwierdzały ćwiczenia organizowane na Odrze na okoliczności takiego zdarzenia.
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego jest w gotowości do przyjmowania wszelkich informacji, komunikatów i przekazywania ich według właściwości służbom, strażom, inspekcjom, instytucjom/urzędom wyższego i niższego szczebla, właściwych w sprawach zarządzania kryzysowego na odcinku rzeki, na którym może dojść do skażenia.
---
Do tematu będziemy wracać.