Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Sytuacja gospodarcza

Urząd Statystyczny w Zielonej Górze udostępnił najnowsze dane na temat sytuacji gospodarczej firm z woj. lubuskiego. Jaki wpływ na ich kondycją ma inflacja? Ile wynosi przeciętne miesięczne wynagrodzenie? Powiat słubicki ponownie uplasował się na czele rankingu z najniższym bezrobociem. 

Ciekawie wygląda porównanie ubiegłego miesiąca z analogicznym okresem w minionym roku. Produkcja w budownictwie czy sprzedaż hurtowa wzrosły, podobnie jak przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstwo. Jednocześnie zanotowano spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych oraz stopy tzw. bezrobocia rejestrowanego.

- Największą poprawę ocen zanotowano w transporcie i gospodarce magazynowej. Najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury gospodarczej ponownie formułowali przedsiębiorcy z zakresu zakwaterowania i gastronomii. Pozytywnie koniunkturę oceniali jedynie przedsiębiorcy z sekcji informacja i komunikacja, przedsiębiorcy ci uznali również, że ich sytuacja nie ulegnie zmianie – czytamy w raporcie.

Liczba firm

W końcu października br. w województwie lubuskim było zarejestrowanych ponad 127 tys. podmiotów gospodarki narodowej, tj. o ponad 2% więcej niż przed rokiem. 

Największy wzrost liczby podmiotów odnotowano w przedsiębiorstwach prowadzących działalność w zakresie informacji i komunikacji (o ponad 9%), wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o ponad 7%) oraz administrowaniu i działalności wspierającej (ponad 6%).

Zatrudnienie

W październiku br. w sektorze przedsiębiorstw przeciętne miesięczne zatrudnienie wyniosło ponad 129 tys. osób, tj. o 0,5% więcej niż przed rokiem.  Z kolei w urzędach pracy zarejestrowanych było 15,1 tys. bezrobotnych, tj. o ponad 18% mniej niż przed rokiem. W tym czasie zmniejszyła się również stopa bezrobocia rejestrowanego, która wyniosła 4,2% (wobec 5,2% przed rokiem). Najniższy wskaźnik zanotowano w powiecie słubickim – 1,9%.

Płaca

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6022,34 zł i w porównaniu z październikiem ub. roku zwiększyło się o niemal 14%. Najbardziej zwiększyły się płace w transporcie i gospodarce magazynowej (ok. 48%). W najmniejszym stopniu wzrosły wynagrodzenia w obsłudze rynku nieruchomości (o ponad 3%).

---

Więcej informacji na temat sytuacji gospodarczej w woj. lubuskim znajdziecie w raporcie opracowanym przez Urząd Statysczny w Zielonej Górze.

POBIERZ RAPORT (pdf)

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.