Dążenie do perfekcji cechuje osoby chcące stale się rozwijać w określonej dziedzinie. Doskonalenie posiadanych umiejętności i dbałość o detale pomagają wyeliminować popełniane wcześniej błędy, co dotyczy również działalności fotoentuzjastów - zarówno tych zawodowo zajmujących się fotografią, jak i amatorów. Idealnie dopracowane zdjęcia przyciągają wzrok - liczy się przedstawiony obraz oraz jego jakość. Na co zwrócić uwagę, by wykonać dobre zdjęcia obiektów będących w ruchu?
Fotografia kiedyś i dziś
Sztuka fotografowania na przestrzeni lat diametralnie się zmieniła. Dawniej prym wiodła fotografia otworkowa polegająca na wykonywaniu zdjęć bez obiektywu, co w aktualnych czasach, kiedy dostęp do wszelkiej maści "szkiełek" jest naprawdę szeroki, wydaje się trudne do wyobrażenia. Obecny sprzęt jest natomiast bardzo zaawansowany, choć nie brakuje śmiałków, którzy próbują tworzyć za pomocą urządzeń typu retro, aby uzyskiwać niepowtarzalne efekty. Każdy stara się znaleźć własną drogę. Czym zatem powinni kierować się pasjonaci myślący o wyraźnych ujęciach szybko przemieszczających się obiektów?
Krótki czas naświetlania kluczem do sukcesu podczas fotografowania obiektów w ruchu
Chcąc uzyskać czyste zdjęcia w ruchu, należy skłonić się ku krótkim czasom naświetlania. Ich zastosowanie jest możliwe w przypadku dobrych warunków takich jak pogodny, słoneczny dzień, gdy ilość światła jest dostateczna. Mawia się, że krótkie czasy pozwalają zamrozić obiekt w ruchu. I jest to prawda. Wówczas główny motyw pozostaje bowiem odpowiednio ostry, równie wyraźny jak w momencie, w którym został dostrzeżony. Widać detale, a bohater ujęcia nie jest rozmazany. Fotografując na zewnątrz, przykładowo zawody sportowe czy przejeżdżające pociągi, warto ustawić się, tak by słońce mieć za plecami. Pozwoli to uniknąć przepaleń na obrazie, jednocześnie zapewniając pożądaną jasność kadru.
Ułatwienie sprzyjające "bezkrwawym polowaniom"
Fotografowanie zwierzyny nieraz określane jest jako "bezkrwawe polowanie". Uzbrojony w aparat fotograf wyrusza w plener, by uchwycić mieszkańców lasu w ich naturalnym środowisku. Do fotografii zwierząt zalicza się też wykonywanie zdjęć własnym pupilom, między innymi beztrosko bawiącym się na spacerze czworonogom, które rozpiera energia, przez co trudno trafić z dobrym jakościowo ujęciem.
Jak sobie radzić w sytuacji, gdy pies biega jak szalony lub przemieszczające się w oddali sarny przyspieszają kroku? Rozwiązaniem jest ustawienie trybu seryjnego. Prosta i skuteczna metoda do uzyskania kilku kadrów na przestrzeni chwili. Pstrykając zdjęcia pojedynczo, ciężko uchwycić idealny moment, zaś tryb seryjny umożliwia dłuższe przyciśnięcie spustu migawki, co skutkuje uzyskaniem serii ujęć. Przeglądając później taki "pakiet" obrazów, widać, które nadawać się będą do publikacji, a które cechują się niedostateczną ostrością.
Nowoczesne technologie i ptasia perspektywa
Wraz z rozwojem technologii fotografia została wyniesiona na wyższy poziom. Dosłownie. Drony opanowały rynek, pozwalając obserwować świat z ptasiej perspektywy, zwanej też perspektywą z lotu ptaka. W tym przypadku mechanicznego ptaka. Zdjęcia z drona zachwycają jakością, a najbardziej spektakularne efekty osiągnąć można o poranku lub w czasie tzw. złotej godziny, gdy okoliczności przyrody sprzyjają kreowaniu ciekawego klimatu. Ważne że tak jak w lustrzankach i bezlusterkowcach jako format pliku można ustawić RAW. Pliki RAW stwarzają duże pole do popisu podczas postprodukcji.
Wybierając się na zdjęcia obiektów znajdujących się w ruchu, należy przełączyć się na automatyczne ustawienie ostrości, o ile oczywiście wcześniej ostrość była sterowana manualnie. Dzięki temu nie trzeba kręcić pierścieniami, by otrzymać konkretną ostrość. Wskazówek warto poszukiwać na https://www.mediaexpert.pl/poradniki/foto-i-kamery, próbować edukować się w materii fotografii, by czynione starania przynosiły coraz lepsze efekty.
[artykuł partnerski]