Bóle żołądka, zaparcia, biegunki to dolegliwości, z którymi zmaga się wiele dzieci. Często są one objawem zaburzeń procesu trawienia. Jak sobie poradzić z tego typu problemami?
Spis treści:
- Problemy trawienne u dzieci
- Zaparcia u dzieci
- Jak radzić sobie z zaparciami?
- Makrogole na zaparcia
- Sposoby na biegunkę u dziecka
- Jak zbilansować dietę dziecka?
Problemy trawienne u dzieci
Problemy z trawieniem mogą pojawiać się u dziecka w każdym wieku, zarówno niemowlaka, jak i kilkulatka. Przyczyny dolegliwości – zazwyczaj bólów brzucha, zaparć lub biegunek – bywają rozmaite. Często przyczynia się do nich niewłaściwa dieta, uboga w składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.
Kłopoty trawienne bywają też skutkiem infekcji wirusowych lub nietolerancji laktozy, czyli cukru występującego naturalnie w mleku. Tego typu zaburzenia mogą okazać się symptomem alergii pokarmowej lub celiakii – choroby powodującej stan zapalny jelita cienkiego. Niekiedy problemy wywołują także pasożyty, np. lamblie.
Zaparcia u dzieci
Zaparcia u dzieci, czyli utrudnione oddawanie zbitych i twardych stolców, to bardzo częsta dolegliwość. Ich przyczyną mogą być: nieprawidłowa dieta, niedożywienie, odwodnienie, stosowanie niektórych leków, a także zaburzenia metaboliczne. Niekiedy problem ma podłoże psychologiczne i wynika np. z nieumiejętnie podejmowanych prób odpieluchowania malucha, strachu przed ewentualnym bólem podczas wypróżniania czy stresujących sytuacji w przedszkolu albo szkole. Na szczęście istnieją sposoby na łagodzenie takich dolegliwości. Skuteczne bywają wtedy makrogole na zaparcia.
Jak radzić sobie z zaparciami?
W leczeniu zaparć bardzo duże znaczenie ma odpowiednia, dobrze zbilansowana i zróżnicowana dieta, bogata przede wszystkim w błonnik, którego źródłem są warzywa, owoce, kasze, płatki zbożowe, otręby czy pieczywo pełnoziarniste. Nie wolno zapominać o nawadnianiu organizmu oraz aktywności fizycznej. W aptekach znajdziemy też przeznaczone dla dzieci produkty przeczyszczające. Takie działanie wykazują np. makrogole na zaparcia.
Makrogole na zaparcia
Pod ogólną nazwą makrogole kryją się polimery będące składnikiem leków o działaniu przeczyszczającym. To związki ułatwiające zatrzymanie w organizmie wody, która następnie zwiększa objętość stolca i powoduje jego zmiękczenie, pobudzając motorykę okrężnicy. Nie są one jednak zalecane u osób nietolerujących fruktozy czy chorujących na zapalenie jelit.
Sposoby na biegunkę u dziecka
Jaki sposób na biegunkę u dziecka jest najskuteczniejszy? Warto sięgnąć po metody stosowane przez nasze babcie, które karmiły chorych np. marchwianką, czyli delikatną zupę z marchewki, lekkostrawną, bogatą w składniki mineralne i działającą łagodząco na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Przy biegunce sprawdzi się też kleik ryżowy albo upieczone jabłko.
Skutecznym remedium bywają napary ziołowe, np. z rumianku albo szałwii. Zaleca się również kompot z suszonych owoców, oczywiście bez cukru. By zapobiec odwodnieniu, dziecko musi pić dużo płynów – wody niegazowanej, lekkiej herbaty czy rozcieńczonych soków.
W aptekach dostępne są preparaty zawierające elektrolity niezbędne do uzupełnienia niedoborów minerałów oraz środki łagodzące objawy biegunki.
Jak zbilansować dietę dziecka?
Zbilansowana dieta dziecka może uchronić je przed problemami trawiennymi. Dlatego w jego jadłospisie nie powinno brakować produktów bogatych w żelazo, wapń czy witaminę D. Bardzo ważne jest dostarczanie młodemu człowiekowi odpowiedniej dawki nienasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdziemy w rybach morskich czy oleju lnianym. W diecie dziecka nie może brakować owoców, warzyw i produktów zbożowych. Należy natomiast unikać słodyczy oraz żywności wysokoprzetworzonej.
Ewa Podsiadły-Natorska
[artykuł partnerski]