Ból pleców jest dolegliwością, która dotyka wielu osób. Nic w tym dziwnego, gdyż coraz częściej pracujemy i odpoczywamy w jednej pozycji, siedząc przy komputerach. Nie jest to jednak jedyny powód problemów z kręgosłupem. Wielkie znaczenie ma tutaj również to, jak śpimy. Jak dokładnie łączy się to z powstawaniem bólu pleców? Warto się temu przyjrzeć.
Pozycja snu – jak wpływa na ból?
Każdy człowiek na sen przeznacza przeciętnie 1/3 swojego życia. W tym czasie ciało znajduje się w stosunkowo nieruchomej pozycji, przez co warto, aby była ona zdrowa dla kręgosłupa i mięśni pleców.
Ból kręgosłupa może się bardzo różnić od siebie przyczynami. Każda z pozycji może wpływać pozytywnie lub negatywny na dany problem. Warto przyjrzeć się najpopularniejszym z nich i ich wpływom.
- Spanie na plecach – określana jest jako jedna z najzdrowszych opcji i nie bez powodu. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku problemów z chrapaniem, jak i u osób z dyskopatią, pozycja ta może być szkodliwa.
- Pozycja na boku – jest to często wybierana pozycja, która może skutkować obniżeniem dolnej części kręgosłupa. To częsty powód bólów lędźwiowych. Dla uniknięcia tego problemu warto spać z poduszką pomiędzy nogami, która pomoże w zachowaniu odpowiedniego ustawienia bioder, miednicy i kręgosłupa.
- Pozycja embrionalna – jest to sposób na zniwelowanie problemów ze zbytnio napiętymi prostownikami. Warto jednak unikać jej, gdy posiadamy przepukliny dyskowe.
- Spanie na brzuchu – to pozycja, której zwykle nie powinno się stosować, szczególnie jeśli korzystamy z poduszek. Warto jednak jej spróbować przy przepuklinach międzykręgowych. Należy jednak pamiętać, aby spać wtedy bez poduszki pod głową – powinna ona się znaleźć pod brzuchem, aby zmniejszyć ciśnienie międzykręgowe.
Jak materac wpływa na ból pleców?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest odpowiedni dobór materaca. Ból pleców i nocne skurcze nóg mogą być wyeliminowane przez odpowiednią jego twardość. Jak ją dobrać?
Zadaniem materaca jest wyparcie kręgosłupa do odpowiedniej i zdrowej krzywizny. Jak można się domyślić, zbyt twardy lub zbyt miękki materac nie spełni tego zadania. Właśnie dlatego tak ważny jest dokładny dobór. Warto kierować się przy nim stosunkowo prostą zasadą – każda osoba dorosła o wadze do 90 kg powinna postawić na materace średnio twarde. W przypadku wagi wyższej warto stawiać na opcje twarde i bardzo twarde.
Na szczególną uwagę zasługują materace z pianek termoelastycznych, które dostosowują się do krzywizny kręgosłupa leżącego i zapamiętują te kształty.
Poduszka – czy warto?
Stosowanie poduszki jest w dużej mierze zależne od pozycji, w której śpimy. Najwyższe poduszki powinno stosować się podczas spania na boku, gdyż wtedy głowa znajduje się w najdalszej odległości od podłoża, co skutkuje nieodpowiednią krzywizną odcinka szyjnego.
W przypadku spaniu na plecach poduszka powinna być stosunkowo cienka, a nawet wcale nie trzeba jej używać. Każdy, kto śpi na brzuchu, powinien całkowicie pożegnać się z poduszkami pod głową.
Wstawanie – jak wpływa na poranny ból?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest rozciągnięcie się przed wstaniem z łóżka. Zastałe mięśnie i ścięgna mogą zostać naciągnięte poprzez nagły poranny ruch, przez co warto wprowadzić nawyk rozciągania. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego bólu, który mógłby utrzymywać się przez wiele dni.
Jeśli profilaktyka nie pomogła i problem wystąpił, zawsze dobrze jest postawić na leki rozkurczowe na ból pleców. Z poważnymi problemami warto zawitać u lekarza.
[artykuł partnerski]