Dlaczego mydło powinno być naturalne?
Mydło to jeden z podstawowych produktów do pielęgnacji ciała. Jego podstawowym zadaniem jest oczyszczenie skóry z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Ważne jednak jest, aby jednocześnie nie niszczyć warstwy lipidowej skóry, odpowiednio ją natomiast nawilżać i odżywiać. Do produktów, które dominują na drogeryjnych półkach niestety bardzo często dodaje się różnego rodzaju środki chemiczne, które poprawiają konsystencję, zapach, wpływają na lepsze pienienie się produktu. Niestety te same składniki mogą skórę podrażniać i przyczyniać się do różnego rodzaju problemów skórnych. Co nie mniej ważne, w mydłach pojawiają się również silne detergenty, które zaburzają równowagę i pH skóry. Z tego też powodu warto postawić na mydła naturalne, które są bezpieczne dla ciała, nie powodują podrażnień, nie zawierają drażniących substancji myjących.
Jak powstaje mydło naturalne?
Jeśli myślisz, że mydło naturalne jest tylko szare i w ogóle nie ma zapachu, jesteś w błędzie. Wystarczy spojrzeć na ofertę mydlarni 4 szpaki, aby przekonać się, że mydło naturalne występuje dzisiaj w ogromnej ilości wersji. Wiele tutaj przede wszystkim zależy od zastosowanych dodatków. Ważną ich częścią są olejki eteryczne, rośliny, składniki aktywne, które pozwalają uzyskiwać bardzo różnorodne produkty.
Samo mydło powstaje w wyniku saponifikacji. To proces zmydlania kwasów tłuszczowych, podczas którego tłuszcz łączy się z mieszanką wodorotlenku sodu lub potasu i wody. Efektem tego etapu jest powstanie mydła oraz gliceryny. Przy produkcji seryjnej glicerynę się najczęściej usuwa, co sprawia, że wiele mydeł wysusza skórę. W przypadku wielu mydeł naturalnych gliceryny się jednak nie usuwa, co natychmiast przekłada się na inne właściwości całego produktu. Mydła naturalne najczęściej wzbogacane są za pomocą takich dodatków jak:
- lanolina,
- pomarańcza,
- rozmaryn,
- aktywny węgiel,
- olej rycynowy,
- lawenda,
- sól himalajska,
- mięta.
Każdy z tych składników ma nieco inne właściwości. Wszystkie mydła naturalne są zaś bardzo ekonomiczne i wydajne, zdecydowanie bardziej niż popularne żele do mycia. Ryzyko pojawienia się podrażnień skóry czy reakcji alergicznych jest w tym przypadku bardzo małe. Skóra jest zaś doskonale oczyszczona, nawilżona i odżywiona.
[artykuł partnerski]