Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Hałas

W każdym przedsiębiorstwie wytwarzany jest hałas. Jeżeli występuje w zbyt dużym natężeniu, może mieć negatywny wpływ na pracowników. Jeżeli przekracza on dopuszczalne normy, może się to wiązać z negatywnymi konsekwencjami również dla samej firmy. W związku z koniecznością zadbania, o właściwy poziom hałasu, nieprzekraczający norm, wykonuje się badania hałasu. Kiedy warto zlecić takie badania i kto może to zrobić?

Kiedy trzeba przeprowadzić badania hałasu?

Do obowiązków każdego pracodawcy należy zapewnienie pracownikowi optymalnych i bezpiecznych warunków pracy. W związku z tym istnieją pewne normy, w tym dotyczące nadmiernego hałasu, które mają za zadanie chronić pracowników przed działaniem szkodliwych czynników. Każdy przedsiębiorca, który rozpoczyna swoją działalność, ma obowiązek przeprowadzić badania hałasu w miejscu pracy w ciągu 30 dni od startu. Hałas jest czynnikiem, który szkodzi zdrowiu ludzi. W związku z tym badania jego poziomu muszą być przeprowadzane regularnie. Częstotliwość wykonywania pomiarów zależy od wartości ustalonego poziomu hałasu w przeprowadzonym badaniu.

Kto może wykonać pomiar hałasu?

Badania hałasu mogą być wykonywane jedynie przez akredytowane laboratoria badawcze. Daje to gwarancję rzetelności przeprowadzonych badań i ich wyników. Tego typu laboratoria dysponują wykwalifikowaną kadrą profesjonalistów oraz odpowiednim i niezbędnym do pomiarów sprzętem i aparaturą. Dzięki temu możliwe jest zmierzenie emisji hałasu wytwarzanego przez maszyny i urządzenia, linie kolejowe oraz tramwajowe. Dzięki standardom, jakie muszą spełniać laboratoria badawcze, analiz dokonuje się z zachowaniem najwyższych standardów. Dzięki badaniom możliwe jest poprawa warunków pracy osób zatrudnionych w danym zakładzie.

Jak przeprowadzane jest badanie?

Strategie pomiarowe oraz sposób ich przeprowadzania są uregulowane normami prawnymi obowiązującymi w danym kraju. Możliwe jest więc zastosowanie przez laboratorium badawcze jednej z trzech metod. Pierwszą z nich jest pomiar z podziałem na czynności. Dotyczy to szczególnie tych stanowisk pracy, w których osoba zatrudniona przemieszcza się i wykonuje różne czynności, mając do czynienia z różnymi źródłami hałasu.

Dzięki temu można dowiedzieć się nie tylko, jaki jest poziom hałasu, ale też jak długo pracownik jest na niego narażony. Druga metoda to pomiar stanowiskowy. Opiera się ona na badaniu jednej grupy pracowników, którzy zajmują to samo stanowisko. Na koniec pomiar całodniowy. Ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie podział zadań i ilość wykonywanych czynności jest zbyt duży, by zastosować dwie pierwsze metody.

Jakie korzyści płyną z przeprowadzonych pomiarów hałasu?

Dzięki przeprowadzeniu badań możemy dostosować poziom emisji hałasu do obowiązujących norm. Tym samym przedsiębiorca jest w stanie uniknąć sankcji związanych z ich przekroczeniem. Do tego możliwa jest poprawa jakości warunków pracy osób zatrudnionych i uchronienie ich przed konsekwencjami negatywnego wpływu zbyt wysokich poziomów hałasu. Dbałość o miejsce pracy oraz komfort pracowników to cele nadrzędne.

Dowiedz się więcej na https://hamilton.com.pl/oferta/badania-techniczne-i-srodowiska-pracy/badania-akustyczne-i-halasu/

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.