Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Kamień

Na początku tygodnia pisaliśmy o tym, że na skwerze przy ul. Podchorążych pojawił się okazały kamień (ZOBACZ). Wkrótce stanie tam pamiątkowa tablica i odbędzie się specjalna uroczystość połączona z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

O pracach prowadzonych na placu, który od kwietnia 2021 roku (decyzją Rady Miejskiej w Słubicach) upamiętnia Żołnierzy Wyklętych, dał nam znać jeden z czytelników. O szczegóły zapytaliśmy gminę Słubice, która jest właścicielem terenu. Skontaktowaliśmy się również z przedstawicielami społecznego komitetu, który był inicjatorem nadania nazwy.

Beata Bielecka, rzecznik gminy Słubice, przekazała nam, że o udostępnienie terenu pod postawienie kamienia i tablicy zwrócili się do burmistrza Słubic właśnie członkowie komitetu. - Taką zgodę komitet otrzymał i zajął się przygotowaniami. Gmina nie partycypowała w kosztach – wyjaśnia B. Bielecka.

Więcej o przygotowaniach opowiedziała nam Jolanta Skręty z komitetu, która jest radną powiatową. Razem z nią komitet tworzą: Marcin Miś, Krzysztof Nowikiewicz, Kamila Raźnik i Krystyna Skubisz (również radna).

- Nasza inicjatywa została wsparta przez wiele osób - ludzi dobrej woli i jedno ze słubickich stowarzyszeń. Bardzo wszystkim dziękujemy. Tablica, która będzie umieszczona na kamieniu jest obecnie przygotowywana, będzie ona poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych – powiedziała naszej redakcji.

Uroczyste odsłonięcie tablicy zaplanowano 1 marca o godz. 16.30. Tego dnia przypada właśnie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Udział w wydarzeniu zapowiedział już burmistrz Mariusz Olejniczak.

- Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w uroczystości. Mamy również nadzieję, że każdego 1 marca słubiczanie będą spotykać się na tym placu, by oddać cześć i chwałę bohaterom – mówi J. Skręty.                          

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 pavlo0110 2022-02-15 07:52
fajne miejsce na spotkania mieszkańców, duży przestronny plac w środku skrzyżowania to frekwencja będzie dopisywać,. Można będzie zamknąć je dla ruchu. Na odsłonięcie tego monumentu proponuję zaprosić wybitnego patriotę Antka Macierewicza lub Jarosława K. Podsumowując bardzo wartościowa inicjatywa my mieszkańcy czekaliśmy na nią od kilkudziesięciu lat nie świadomi jej wagi.
#2 nówka 2022-02-15 23:35
zawsze możesz udać się, pod wieżę kleista i oczekując na kolanach , aż przybędzie twój pan ,naczelny volksdeutch tfusk, wyryć hasło u podnóża owej wieży,, danke fur deutchland"
#3 damcio 2022-02-16 12:18
nówka? hmm???........ a już wiem...to ten mieszkaniec Kunowic co z kartką po mieście rowerem pomyka
#4 nówka 2022-02-16 15:04
damcio? hmmm? a już wiem to ten forumowy głuptasek vel srańcio
#5 damcio 2022-02-16 16:14
dokładnie tak
widzisz, mimo pewnych braków jednak coś kumasz
8)
#6 clasic1 2022-02-17 11:51
Proponuję zaprosić na odsłonieńcie tablicy 196 cywilów ze wsi Wierzchowice które "odwiedził " Mieczysław Pazderski " Szary"
- 66 mieszkańców wsi Dubinki i okolic które " odwiedził" Łupaszka !
- 82 osoby ze spalonych wsi Zanie, Zaleszany,Koncowizna , Szpaki i Wólka Wyganowska gdzie gościem był "Bury" .
Wśród tych gości będą kobiety ,dzieci i niemowlęta i 30 furmanów ale co za problem !!! Zapewne będą spoglądać z nieba i się radować że czci się.....bohaterów
Dane zaczerpnięte z archiwum IPN !!
#7 pavlo0110 2022-02-18 09:07
clasic1 - gratuluje ciekawy post, dobra wiadomość są jeszcze w Słubicach ludzie, którzy potrafią czytać ze zrozumieniem i znają historię. Trzeba dawać opór pseudo prawicowym pieniaczom. Tłumaczyć aż do skutku może cos zostanie w głowie. Myślę, że organizatorzy tej wielkiej uroczystości odsłonięcia tablicy na kamieniu uczyli się historii w trakcie seansów z TVPis. Oj ubogi ten naród, który nie zna i nie szanuje swojej historii. Amen
#8 sabot 2022-02-18 17:18
Cóż, piękną drogę przeszły p. Skręty i Skubisz od lewicy do PiS-u, a burmistrz od PO też do PiS-u. Stąd te dotacje rządowe?
Burmistrz i radni popełnili błąd nie pytając się mieszkańców, byłych przesiedleńców i ich potomków, o zdanie przy nadawaniu nazwy temu placykowi, wystarczyło kilkadziesiąt podpisów.
W 100 % popieram "clasic1", nie powinno się nazywać placu nazwą, żołnierzy wyklętych, póki jest tyle kontrowersji, co do ich "wyczynów".
A "głupie" pomysły kilku radnych, nie są reprezentatywne dla poglądów całości naszego społeczeństwa.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.