Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Pielęgnacja włosów

Twoje włosy niedługo po umyciu znowu wyglądają na nieświeże? Mimo wielu starań, pasma przypominają oklapnięte strąki? Włosy przetłuszczające się nie są najlepszym partnerem w pielęgnacji, potrafią dać w kość i skutecznie zniechęcić do ich stylizacji. Nie warto jednak poddawać się, lecz przyjąć odpowiednią strategię działania, by poprawić ich wygląd i kondycję.

Wszystkiemu winny jest łój

U osób posiadających przetłuszczające się włosy, podobnie jak u tych z tłustą cerą, dochodzi do nadprodukcji łoju. Wytwarzają go gruczoły łojowe, a sam problem ich nadmiernej aktywności nosi nazwę łojotoku i jest bardzo dobrze znany w środowisku dermatologicznym. Jakby tego było mało, gromadzony łój często prowadzi do łupieżu, a nawet nadmiernego wypadania kosmyków. Tak jak w przypadku skóry tłustej, tu także potrzebna jest odpowiednia kuracja, która ma na celu nie tylko poprawę wyglądu pasemek, lecz także samej skóry głowy (bez zdrowego skalpu nie możemy mówić o pięknych włosach).

 

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Dermatolodzy są zgodni co do tego, że przyczyn przetłuszczania się włosów jest co najmniej kilka. Najczęściej występującą jest wspomniana już nadmierna produkcji łoju, związana z większą aktywnością gruczołów łojowych. Kolejnym powodem są różnego rodzaju zaburzenia hormonalne na tle chorobowym, oraz takie, które dotyczą nastolatków w okresie dojrzewania. Nie bez znaczenia jest nasz styl życia, a więc niewłaściwa dieta bogata w cukry i tłuszcze, a uboga w wodę i witaminy. Negatywny wpływ na włosy ma także chroniczny stres. Specjaliści, jako powód przetłuszczających się pasemek, wymieniają także uwarunkowania genetyczne.

 

Jak pielęgnować włosy przetłuszczające się?

– Stosuj odpowiedni szampon – czyli taki, przeznaczony do włosów przetłuszczających się (do kupienia tutaj: https://makeup.pl/categorys/721011/). W jego składzie znajdziesz najczęściej wyciągi i olejki z roślin i ziół: ze skrzypu polnego, pokrzywy, łopianu, ogórka, liści brzozy, bambusa, drzewa herbacianego czy rozmarynu, które delikatnie oczyszczają skórę głowy, hamują pracę gruczołów łojowych, a także zapewniają świeżość włosów na cały dzień. Formuły tych kosmetyków są zdecydowanie lżejsze niż innych szamponów, dzięki temu nie obciążają skalpu i nie powodują dodatkowego oklapnięcia pasm.

 

– Nie zapominaj o kosmetykach nawilżających – odżywkach i maseczkach, które warunkują dobrą kondycję skóry głowy. Wbrew powszechnej opinii, nawilżanie jest kluczowe w pielęgnacji przetłuszczających się pasemek – gdy dochodzi bowiem do wysuszenia skalpu, gruczoły łojowe pracują jeszcze intensywniej, produkując więcej łoju. Wybieraj kosmetyki o działaniu łagodzącym, antybakteryjnym i odświeżającym.

 

– Myj włosy w letniej wodzie – zbyt gorąca może bowiem prowadzić do nasilenia pracy gruczołów łojowych.

 

Pielęgnacja włosów

 

– Myj włosy regularnie, najlepiej rano – największa aktywność gruczołów łojowych przypada na noc, dlatego moment po przebudzeniu jest odpowiedni do oczyszczenia pasm. Nie musisz robić tego codziennie (fryzjerzy nawet odradzają takie przyzwyczajenia), dobrym rozwiązaniem jest mycie głowy co dwa dni.

 

– Zapomnij o codziennym stosowaniu suszarki – gorące powietrze kierowane wprost na skórę głowy to najkrótsza droga do pobudzenia gruczołów łojowych. Jeśli możesz, zostawiaj pasma do samodzielnego wyschnięcia. A jeśli już musisz – używaj chłodnego, łagodnego strumienia powietrza.

 

– Po umyciu głowy nie noś za długo turbana z ręcznika – wystarczy tyle, by wchłonąć wilgoć z pasemek. Powstała pod materiałem wysoka temperatura pobudza gruczoły łojowe do pracy.

 

– Zrezygnuj z codziennej stylizacji włosów przy użyciu kosmetyków oraz wysokiej temperatury lokówki czy prostownicy – powodują przegrzanie skóry głowy, łojotok oraz obciążenie włosów.

 

– Staraj się nie dotykać skóry głowy w ciągi dnia – to dodatkowo wzmaga wydzielanie łoju. Jeśli tylko pozwala Ci na to sytuacja, stosuj luźne upięcia (nigdy ciasne koki i końskie kucyki), które pozwolą oddychać skórze głowy, a Ciebie powstrzymają od poprawiania kosmyków.

 

– Raz w tygodniu wykonuj piling skóry głowy – składniki aktywne zawarte w kosmetyku oczyszczają i nawilżają skalp, usuwają martwy naskórek i hamują aktywność gruczołów łojowych.

 

– Noś przewiewne nakrycia głowy w okresie jesienno-zimowym – unikaj czapek i kapeluszy z syntetycznych materiałów, które powodują przegrzewanie się skóry głowy i włosów. Najlepsze są przewiewne, bawełniane czapki. Zakrywaj głowę tylko na dworze, po wejściu do pomieszczenia (w którym i tak jest ciepło) od razu zdejmuj czapkę.

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.