Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych kończy właśnie projekt „Obce Słubice” dofinansowany ze środków gminy Słubice. Jak przebiegała jego realizacja? O tym więcej w opracowaniu przygotowanym przez prezeskę Natalię Duer.
W ramach projektu „Dziupla” przeprowadziła szereg działań mających na celu zebranie w jedno miejsce informacji o występowaniu gniewosza plamistego Coronella austriaca na osiedlu „Zielone Wzgórza”.
Poniżej najważniejsze zadania zrealizowane w ramach projektu.
1. Przeprowadzenie kampanii edukacyjnej dotyczącej gniewosza plamistego wśród mieszkańców osiedla oraz Słubic.
Przygotowano ulotkę informacyjną dotyczącą gniewosza plamistego, zawierającą m.in. informacje o jego ochronie i zagrożeniach, a także różnicach w wyglądzie pomiędzy gniewoszem plamistym a jadowitą żmiją zygzakowatą. Ulotkę dystrybuowano do skrzynek pocztowych na osiedlu Zielone Wzgórza oraz w Kunowicach (od strony wspomnianego osiedla). Łącznie rozdano ponad 100 ulotek. Dodatkowo ulotka była dystrybuowana przez portal Słubice24 - ZOBACZ. Była tez krótka relacja z inwentaryzacji terenowej - ZOBACZ FILM.
2. Zebranie od mieszkańców bieżących i archiwalnych informacji na temat występowania gniewosza plamistego na terenie osiedla.
W trakcie trwania projektu zbierano informacje o obserwacjach gniewosza od mieszkańców osiedla „Zielone Wzgórza”, a także dodatkowo z innych miejsc na terenie powiatu słubickiego oraz sąsiednich powiatów. Łącznie uzyskano informacje o 2 lokalizacjach na terenie osiedla Zielone Wzgórza. Dodatkowo uzyskano informację o 1 obserwacji z pobliskiego osiedla domów w Kunowicach. Pozyskano także dane z bazy obserwacji gniewosza plamistego prowadzonej przez Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX z Wrocławia.
3. Przeprowadzenie inwentaryzacji terenowej siedlisk gniewosza plamistego na terenie osiedla i terenach przyległych.
Na terenie Stacji Pomiarowo-Obserwacyjnej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego w Słubicach Rozłożono maty, pełniące funkcję dodatkowych kryjówek na czas odpoczynku. Przeprowadzono 6 kontroli terenowych w okresie kwietnia do października 2021 r.
W trakcie inwentaryzacji odnaleziono 1 martwego młodego, tegorocznego osobnika gniewosza plamistego. Potwierdzono występowanie rozrodu tego gatunku na badanym obszarze, co świadczy o występowaniu żywotnej, rozradzającej się populacji. Inwentaryzacja potencjalnych siedlisk gniewosza plamistego wykazała istnienie licznych, atrakcyjnych siedlisk dla tego gatunku na terenie osiedla „Zielone Wzgórza”.
4. Przygotowanie raportu zawierającego wnioski z projektu wraz z zaleceniami dotyczącymi ochrony czynnej i/lub innych działań mogących zapewnić dalsze trwanie gatunku na stanowisku.
Raport został przekazany do odpowiedniego wydziału w Urzędzie Miejskim w Słubicach.
---
Drugim aspektem projektu były działania skierowane na inwazyjne gatunki roślin.
Gatunek inwazyjny to gatunek obcego pochodzenia, którego wprowadzenie lub rozprzestrzenianie się zagraża różnorodności biologicznej. Rośliny takie najczęściej charakteryzują się intensywnym tempem rozmnażania i efektywnym rozprzestrzenianiem. Gatunek inwazyjnej rośliny zajmuje coraz większe połacie terenu wypierając nasze rodzime. Efektem jest zaburzony krajobraz z jednogatunkowymi płatami roślinności. Przykładem jest duży teren otwarty naprzeciw Hotelu Holidays (oraz tereny sąsiednie), który niemal całkowicie zajęły nawłoć kanadyjska i późna pochodzące z Ameryki Północnej. W niektórych przypadkach gatunki inwazyjne mogą być szkodliwe dla gospodarki lub zdrowia człowieka.
Działania miały na celu zinwentaryzowanie i zmapowanie niektórych inwazyjnych gatunków roślin na terenie naszego miasta i przekazanie wyników Urzędowi Miejskiemu oraz nagłośnienie problemu poprzez edukację mieszkańców.
Niektóre gatunki inwazyjne występują w Słubicach powszechnie, a liczba ich stanowisk i lokalizacja jest ciężka do wykazania. Do takich należą wspomniane wyżej nawłoć późna (Solidago gigantea) i kanadyjska (Solidago canadensis) oraz niecierpek drobnokwiatowy (Impatiens parviflora), winobluszcz zaroślowy (Parthenocissus inserta), sumak octowiec (Rhus typhina), bożodrzew gruczołowaty (Ailanthus altissima), klon jesionolistny (Acer negundo), robinia akacjowa (Robinia pseudoacacja) czy rudbekia naga (Rudbeckia laciniata). W inwentaryzacji zajęto się wskazaniem miejsc występowania barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnovskyi) oraz rdestowców: ostrokończystego (Reynoutria japonica), sachalińskiego (Reynoutria sachaliensis) oraz ich mieszańca – rdestowca pośredniego.
Wykazano trzy stanowiska barszczu Sosnowskiego oraz wiele stanowisk rdestowców. O występowaniu rdestowca sachalińskiego w parku SOSiR więcej można przeczytać TUTAJ.
Ponieważ właściciele ogrodów mają duży wpływ na rozprzestrzenianie inwazyjnych gatunków roślin, „Dziupla” zorganizowała również prelekcję o gatunkach inwazyjnych na ROD „Jutrzenka” - ZOBACZ. Wiosną, na tablicach ogłoszeniowych ROD „Jutrzenka”, zostaną rozwieszone wykazy roślin inwazyjnych najczęściej spotykanych w ogrodach.
W ramach projektu fundacja współorganizowała akcję sprzątania parku przy Alei Niepodległości wraz z warsztatami na temat szkodliwości śmieci jako pułapek dla zwierząt (ZOBACZ) oraz, przy pomocy uczniów klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 2, wysprzątała staw przy ulicy Kwiatowej.
„Dziupla” przeprowadziła również warsztaty mikroskopowe w słubickich szkołach. Dzieci mogły zobaczyć świat nieznany, możliwy do podglądania w dużym powiększeniu. Badano wodę ze stawów słubickich. Zajęcia bardzo podobały się uczniom.
Projekt się kończy, ale „Dziupla” nie zwalnia i planuje kolejne działania. Kolejne informacje już wkrótce.
---
Natalia Duer
prezes Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych