Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Adam Bodnar

Prof. Adama Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich, będzie gościem Uniwersytetu Viadrina i Collegium Polonicum. Podczas międzynarodowej konferencji poświęconej dyskryminacji wygłosi wykład pt.” „Rola rzecznika praw obywatelskich w czasach nieliberalnej demokracji”.

Konferencja „Sprawiedliwość i przeciwdziałanie dyskryminacji w kontekście polsko-niemieckim. Upowszechnianie dobrych praktyk i strategii w dydaktyce akademickiej” odbędzie się w dniach 3-5 listopada. Jej organizatorami są Katedra Polsko-Niemieckich Związków Kulturowych i Literackich oraz Gender Studies Uniwersytetu Viadrina we współpracy ze Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców poznańskiego UAM.

Wykład A. Bodnara otworzy konferencję i odbędzie się 3 listopada o godz. 18:00 w sali senatu na Viadrinie. - Wykład zostanie wygłoszony w języku niemieckim, a następnie odbędzie się dyskusja w języku angielskim – informuje biuro prasowe Collegium Polonicum. W dyskusji udział wezmą również prof. Gesine Schwan oraz prof. Timm Beichelt, a całość będzie moderować prof. Bożena Chołuj.

Ze względu na sytuację pandemiczną, osoby, które będą chciały wziąć udział w tym wydarzeniu, muszą wcześniej dokonać zgłoszenia. Należy je przysłać emailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., najpóźniej do 22 października.

A o czym będzie sama konferencja? Jak zapowiadają organizatorzy, tematem przewodnim będzie sposób traktowania odmienności – społeczno-kulturowych, politycznych, religijnych i innych – w obszarze dydaktyki szkolnictwa wyższego. Uczestnicy konferencji będą dyskutować o fenomenie odmienności i zróżnicowania, analizując zagadnienia praworządności, sprawiedliwości i koncepcji antydyskryminacyjnych.

- W życiu publicznym i prywatnym obserwujemy przesunięcie od liberalizacji społecznej, charakterystycznej dla okresu przemian ustrojowych w kierunku tendencji populistycznych i prawicowo-ekstremistycznych – tłumaczy B. Chołuj, inicjatorka konferencji. - Dzieje się to zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, i prowadzi do silnych podziałów społecznych, a także do konfliktów w relacjach międzypaństwowych – dodaje.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.