Bez wątpienia elektryk należy do najważniejszych zawodów na rynku. Bez specjalistów od prądu problemy mają wielkie koncerny i małe firmy, domy jednorodzinne i mieszkania w blokach. Elektrycy należą również do najbardziej poszukiwanych fachowców na rynku. Gdy zapotrzebowanie na inne zawody się kończy, oni znajdują pracę zawsze, w Polsce i za granicą.
Szkoły policealne elektryk przygotowują do egzaminu państwowego w ciągu dwóch semestrów. Po uzyskaniu dyplomu można rozpocząć pracę w zawodzie. Gdzie opłaca się pracować? Ile zarabiają elektrycy w Polsce, a ile w państwach Unii Europejskiej?
Co wpływa na wysokość zarobków elektryków?
Wysokość pensji zależy od kilku czynników. Jest tak zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. W głównej mierze wpływ na wynagrodzenie ma doświadczenie. Im więcej lat pracy, tym jest ono wyższe.
Pozostałe czynniki, które kształtują stawki to:
- miejsce pracy (mała firma, duża firma, własna działalność, jednostki publiczne, firmy prywatne),
- miasto (im większe, tym wyższe zarobki),
- dodatkowe uprawnienia (pożądane uprawnienia w Polsce to SEP),
- umiejętności.
Uprawnienia SEP są coraz częściej wymagane przez pracodawców i wie o nich każdy, kto jest już elektrykiem. SEP to Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Uprawnienia SEP dzielą się na kilka grup. Aby je otrzymać, należy odbyć krótki kurs i zdać egzamin. A dzięki temu otwierają się nowe rynki pracy dla elektryków, dobrze płatna branża motoryzacyjna i elektroniczna.
Ile zarabia elektryk w Polsce?
Średnie wynagrodzenie elektryków w kraju wynosi ponad 3300 zł netto. 1/4 elektryków zarabia więcej niż 4051 zł netto. Elektryk jest zawodem perspektywicznym, z każdym rokiem doświadczenia wynagrodzenie rośnie, a dzięki dodatkowym uprawnieniom, jak wspomniane SEP, można dostać bardzo dobrze płatną pracę w Polsce.
Jeśli zastanawiasz się od czego zacząć, jak zostać elektrykiem, to szczegółowe informacje o kursie można znaleźć na stronie: https://www.zawodelektryk.pl/. Obecnie kurs można zrobić zaocznie i przez internet.
Ile zarabiają elektrycy w krajach UE?
Elektrycy z Polski są cenionymi fachowcami, a wynagrodzenia za granicą są kuszące:
- w Niemczech elektryk z kilkuletnim doświadczeniem może zarobić około 4300 euro, a z doświadczeniem 20-letnim blisko 8000 euro,
- w Holandii średnie wynagrodzenie elektryków to ponad 8000 euro, początkujący elektryk zarobi ok. 4300 euro, a elektryk z doświadczeniem 20-letnim blisko 10 tys. euro,
- w Belgii elektrycy zarabiają średnio 5350 euro, początkujący elektryk zarobi ok. 2800 euro, a z 20-letnim doświadczeniem ponad 6000 euro.
Duże pensje otrzymują elektrycy w Szwajcarii. Średnie wynagrodzenie elektryka wynosi tam ponad 13 tys. franków.
Wysokie zarobki elektryków za granicą wiążą się również z wyższymi kosztami życia niż w Polsce. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyjeździe, warto zapoznać się z kosztami życia w danym państwie.
Źródło danych o zarobkach: wynagrodzenia.pl; jobs.pl
[artykuł partnerski]