Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Most

Słubice i Frankfurt opublikowały „Raport na temat kształcenia 2021”. Liczący ponad 100 stron dokument przedstawia analizę aktualnej sytuacji na granicy w zakresie kształcenia zawodowego. Znalazło się w nim wiele ciekawych danych i porównań, także jeśli chodzi o transgraniczny rynek pracy.

Dokładny tytuł dokumentu brzmi „Raport na temat kształcenia 2021. Orientacja zawodowa i kształcenie zawodowe w międzynarodowym miejscu kształcenia Frankfurt nad Odrą – Słubice”. Za jego przygotowaniem stoją Natalia Majchrzak i Marcin Krzymuski, pracownicy Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji.

- Włożyliśmy w jego przygotowanie mnóstwo czasu i pracy. Chcieliśmy, aby był swoistą bazą do dalszych działań i inicjatyw transgranicznych w zakresie doradztwa, kształcenia i doskonalenia zawodowego. Raport jest w całości dwujęzyczny, przedstawia dane dla obu miast oraz obydwa systemy kształcenia – wyjaśnia N. Majchrzak.

Nowy raport rożni się nieco od pierwszego tego typu dokumentu, który powstał w 2018 roku. – Tamten zawierał dane i informacje na temat całego krajobrazu edukacyjnego. Ten z 2021 roku skupia się na tematach orientacji zawodowej i kształcenia zawodowego – tłumaczy autorka.

Jak dodaje N. Majchrzak, wyzwania w tych dziedzinach są bardzo aktualne, ponieważ obie strony borykają się z brakiem wykwalifikowanych pracowników, a transgraniczny rynek pracy w coraz większym stopniu wymaga umiejętności technicznych i językowych.

Co znajdziemy w środku? M.in. porównanie systemów doradztwa i kształcenia zawodowego w Niemczech i w Polsce, ale także wybranych sektorów gospodarki. Są też ciekawe dane dotyczące struktury demograficznej, orientacji zawodowej i rynku pracy.

Raport zawiera również wyniki ankiet przeprowadzonych w szkołach po obu stronach Odry oraz przedstawia projekty, których celem jest poprawa umiejętności zawodowych. Całość uzupełniają biografie młodych ludzi, pokazujące drogę ich rozwoju i kariery.

Raport został oficjalnie zaprezentowany 23 września podczas Słubicko-Frankfurckiego Forum Kształcenia. W formie drukowanej można go otrzymać (bezpłatnie) w siedzibie SFCK w Domu Bolfrasa przy Bischofstraße 1a we Frankfurcie.

Jest też dostępny w formie elektronicznej, do pobrania poniżej na naszej stronie.

POBIERZ RAPORT KSZTAŁCENIA 2021

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.