Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Wywóz odpadów

Wracamy do tematu podwyżek opłaty za wywóz odpadów. Gmina Słubice chce poznać opinię mieszkańców na temat metody rozliczania należności, która będzie obowiązywać w przyszłym roku. Dlatego organizuje otwarte spotkanie dla wszystkich chętnych. 

Przypomnijmy, gmina przymierza się do wprowadzenia nowych stawek opłat za wywóz śmieci i wyboru metody ich naliczania. Zdaniem urzędników jest to konieczne z powodu dużego wzrostu cen związanych z obowiązkową segregacją odpadów komunalnych i ich odbiorem.

- Po pierwszym roku funkcjonowania systemu, okazało się, że w całej Polsce gminy stają przed koniecznością wprowadzenia zmian w opłatach, bo zostały one niedoszacowane - czytamy na stronie gminy Słubice. W liczbach przedstawia się to następująco: w Słubicach dochody z opłat za odpady wynoszą ponad 5,7 mln zł, natomiast koszty to blisko 8,7 mln zł. I tę różnicę gmina chce pokryć planowanymi podwyżkami.

Pozostaje jeszcze kwestia wybory metody. W przepisach dopuszczalne są cztery rozwiązania: od gospodarstwa domowego, od powierzchni lokalu mieszkalnego, od liczby mieszkańców, od zużytej wody.

Władze gminy chcą poznać opinię mieszkańców, która metoda będzie najkorzystniejsza. Dlatego zapraszają na spotkanie, które odbędzie się 19 października o godz. 17:00 w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury. Do dyspozycji rozmówców, oprócz burmistrza Słubic, radnych i pracowników urzędu, będą m.in. prezesi Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Zakładu Usług Wodno-Ściekowych.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Zgłoszenia należy przesyłać emailem lub telefonicznie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 602 184 281.

Poniżej wady i zalety możliwych wariantów naliczania opłat za śmieci (plansze udostępnione przez Urząd Miejski w Słubicach).

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Dr. Sommer 2021-10-05 17:49
Wszystkie metody są złodziejskie i wymyślane przez typowego polskiego urzędnika. Żadna z nich nie spełnia kryterium "zanieczyszczający płaci".
Typowo urzędniczy też brak próby usprawnienia wywozu śmieci i redukcji kosztów tylko podnoszenie opłat jako jedyne rozwiązanie. A następnie w nagrodę podniesienie sobie płacy.
Co oczekujecie od takiego spotkania, że 7-osobowa rodzina z tonami pełnych pieluch powie, że chce od zużycia wody a wdowiec w 200metrowej ruinie z paroma pustymi butelkami, że chce od metrażu, bo tak jest urzędnikowi najprościej obliczyć? Ten upust 3 zł za to, że ktoś kompletnie sam kompostuje w ogrodzie to też śmiech na sali.
A może tak podatek od nieruchomości wprowadzicie według wagi podatnika?
#2 dodo19781 2021-10-05 19:14
w klatkach śmietnikowych założyć zamki na monety :)
2 zeta za otwarcie ;) jak to jest ,w niektórych szaletach ;)
#3 brek 2021-10-07 20:17
Odnosząc się do poruszonej tematyki, należy podkreślić, iż założenia ustawowe są już obarczone błędem w zakresie ponoszenia kosztów od zużytej wody, czy tez powierzchni nieruchomości. Za same te parametry podatnik płaci już podatki oraz niemałe koszty wynikające z ceny 1m3 wody i ścieków. Gmina natomiast szacuje, jak najłatwiej rozwiązać problem. Ja się zastanawiam, ile deklaracji w całym okresie obowiązywania ustawy o odpadach zweryfikował burmistrz. Jeżeli nikt się nie boi żadnych kontroli i ewentualnych kosztownych konsekwencji finansowych za poświadczenie nieprawdy, to mamy taki stan jaki mamy. Najsprawiedliwszym systemem wprowadzenia opłat za odpady są opłaty od ilości osób , gdyż każda następna osoba w gospodarstwie powoduje generowanie odpadów. Należy stworzyć system skutecznej kontroli, a zarazem zastosować ulgi, które ustawa umożliwia.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.