Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Segregacja śmieci

Gmina Słubice zapowiada podwyżkę opłat za wywóz odpadów. Władze naszego miasta zastanawiają się nad skalą zmian i wariantem naliczania opłat. Co jest tego powodem? Tłumaczy to burmistrz Mariusz Olejniczak.

Gdy od stycznia 2021 roku rząd wprowadził obowiązek segregacji odpadów, w Słubicach, podobnie jak we wszystkich gminach w Polsce, trzeba było znacznie podnieść opłaty za wywóz śmieci. Wynikało to ze wzrostu kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów w skali całego systemu – wyjaśnia M. Olejniczak.

W Słubicach przyjęto wtedy stawkę 49 złotych od gospodarstwa domowego. Takie rozwiązanie wywołało sporo kontrowersji wśród mieszkańców, choć i tak, jak tłumaczą urzędnicy, stanowiło to niespełna 50 proc. maksymalnej stawki dopuszczanej przez nowe przepisy.

- Niestety, okazało się, że z powodu większego niż się spodziewano wzrostu kosztów systemu, opłaty są mocno niedoszacowane. Stajemy przed koniecznością zmiany ich wysokości. Zastanawiamy się też nad metodą ich naliczania – zapowiada burmistrz.

Jak wygląda to w liczbach? Wg danych Urzędu Miejskiego w Słubicach obecnie łączne dochody z tytułu opłat za odpady wynoszą 5 780 676 zł, a prognozowane koszty w 2021 to 8 693 543 zł. Skąd aż taka różnica?

Ponad dwukrotnie wzrosła liczba kursów, jakie musi wykonać firma zawożąca odpady na wysypisko, a paliwo ciągle drożeje. Tak samo jest z energią elektryczną. Ponadto drastycznie wzrosła tzw. opłata środowiskowa, którą musi ponieść Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych za umieszczenie odpadów na składowisku. W 2017 roku za tonę płaciło się 24,15 zł, a dziś 301,84 zł – informuje M. Olejniczak.

Władze gminy narzekają również na to, że obecnie na rynku gospodarki odpadami jest coraz więcej surowców, których nikt nie kupuje lub kupuje po bardzo niskich cenach.

- Kiedyś surowce wtórne można było sprzedać, dziś gmina musi zapłacić za ich odbiór. Sprzedaż tylko niektórych frakcji surowców jest możliwa i to tylko po dokładnym ich oczyszczeniu w miejscu sortowania – tłumaczy burmistrz.

Co więc czeka mieszkańców Słubic? Muszą liczyć się z podwyżką opłat za wywóz śmieci. Nie wiadomo na razie w jakiej skali i jaka metoda naliczania zostanie zastosowana. Zgodnie z przepisami gmina może skorzystać z czterech wariantów: od gospodarstwa domowego, od powierzchni lokalu mieszkalnego, od ilości zużytej wody w danej nieruchomości i od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość.

Burmistrz zapowiada, że będzie na ten temat prowadzić rozmowy. Dziś spotka się w tej sprawie m.in. z radnymi, zarządcami nieruchomości, przedsiębiorcami, a także prezesami PUK i ZUWŚ.

Do tematu będziemy wracać.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 marek67slubice 2021-09-13 18:35
Przecież to są jaja jakieś,ZA CO mamy płacić???
Śmieci zalegają przy wiatach całymi tonami..
Zapraszam choćby na Ulicę Chopina,ładnych kilka ton obok wiaty leży sobie ot tak od tygodni..
Więc pytam ZA CO PODWYŻKA???
#2 korale 2021-09-13 18:44
Mimo tego, że jestem sama place 49 zł a inne gospodarstwa za 2 i więcej osób płacą tyle samo. A w innym mieście nie wywozi się śmieci bo tam jest 12 zł. I radni nie zgadzaja się podnieść stawek. Czy my też mamy strajkować bo burmistrz chce podnieść stawki?? Coś jest nie tak. Ile mam płacić za czyjeś śmieci? Co na to nasi radni?.
#3 Kubenc 2021-09-13 19:13
Nie powinno byc tak, że jedna osoba płaci tyle samo co czteroosobowa rodzina.
Rozumiem też że za wywóz odpadów trzeba płacić.
Ale płacąc chciałbym aby te tony śmieci przed prawie każdym śmietnikiem nie zalegały.
Chciałbym aby władze tego miasta rozwiązały wreszcie ten problem bo wstyd tu kogokolwiek zaprosić.
#4 Dr. Sommer 2021-09-13 20:32
Jeżeli w urzędach pracuje zbyt dużo ludzi, którzy sobie skracają godziny pracy i podnoszą płace, to wtedy trzeba ludziom głębiej do kieszeni łapać. Musimy to zrozumieć.
Jasne też z drugiej strony, że koszty za zbiórkę śmieci rosną, skoro teraz co chwila krążą ciężarówki po mieście, zbierająć kolorowe woreczki w zależności od dnia tygodnia, zamiast raz zabrać wszystko i w sortowni automatycznie posegregować.
#5 jadziahej 2021-09-14 11:54
Jest taka anegdota!
Pan rozkazał podnieść chłopom podatki i kazał sprawdzić jaka będzie reakcja. Chłopi zadowoleni, nikt nie protestuje. Więc Pan znów rozkazał podnieść podatki i sprawdzić. Chłopi nadal zadowoleni. Wtedy Pan kazał obniżyć podatki bo chłopi przestali płacić !!!
Ja się pytam Panie Burmistrzu a co mieszkańcami, którzy nie płacą za śmieci ??? I jaki wybitny ekonomista siedzi w Gminie i dokonał błędnych obliczeń dotyczących kosztu wywozu odpadów???
#6 vader 2021-09-14 17:30
Wg mnie powinna być kwota od ilości osób. 2 lata temu w Ośnie było 26 zł za osobę. Na średniej wielkości rodzinę daje to około 100 zł na miesiąc. W Słubicach jest 49 zł nieważne ile osób, a to jest złe rozwiązanie. To jedna z najtańszych stawek w województwie lubuskim. Wystarczy to zmienić i wpływy sprawiedliwie wzrosną.
#7 Valhalla 2021-09-14 18:51
vader - opłata od osoby też jest trochę niesprawiedliwa. I poniekąd uderza w tzw. autochtonów. Nie ma aktualnie obowiązku meldunkowego. Sporo mieszkań w Słubicach jest wynajmowanych. Przykład "z mojego podwórka" - mieszkanie piętro wyżej (gdzie zameldowana jest jedna osoba - właściciel) - jest zamieszkiwane przez minimum 6 osób. Wielu zwolenników ma opłata związana ze zużyciem wody w danym lokalu.
#8 vader 2021-09-14 20:24
masz rację, od wody też może być okej
#9 WELLS 2021-09-14 22:58
Hmm,nie do końca.. jeden jest brudasem wody zużywa znikome ilości,ale tonę śmieci produkuje drugi natomiast czyścioch kąpie się trzy razy na dzień,ale stołuje się na mieście.
#10 Dr. Sommer 2021-09-14 23:43
W Warszawie wybrano ponoć najbardziej sprawiedliwy system

warszawa19115.pl/-/nowe-stawki-za-odpady
#11 Bogdano 2021-09-15 08:40
W Słubicach za wywóz śmieci obowiązuje obecnie stawka 49 zł od gospodarstwa domowego. Obawiam się, że gdyby stawka był nawet 150 zł, to dla urzędników byłoby to ciągle mało. Urzędnicy zastanawiają się, jaki wybać wariant opłat za śmieci. Jednym z nich jest wariant od powierzchni lokalu mieszkalnego. Jaki to ma wpływ na wysokość opłat, jeżeli w mieszkaniu o powierzchni np. 65 m2 mieszka jedna osoba (wdowiec/wdowa) i w mieszkaniu o powierzchni np. 45m2 mieszkają np. cztery osoby. Według mojej wiedzy w wielu miejscowościach wycofano się z tego wariantu. Następnym wariantem jest opłata od zużytej wody w danej nieruchomości. Wedlug mnie byłaby to opłata miesięczna od ok. 120 zł (jedna osoba) do ok. 400 zł (cztery osoby). Z wariantem od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość byłby pewien kłopot. Gdyż jak napisał już jeden z komentatorów, spora grupa właścicieli nieruchomości wynajmuje swoje nieruchomości nie informując odpowiednich władz, ile osób tam zamieszkuje. Jeden z komentatorów poruszył również problem, ile osób nie płaci za wywóz śmieci. Może burmistrz Słubic poinformowałby mieszkańców, ile jest gospodarstw domowych, które nie płacą za wywóz śmieci ( czyli po prostu olewają to).
#12 Dr. Sommer 2021-09-15 09:57
@Bogdano
Jak wyliczyłeś miesięczne 120 zł za 1 osobę i 400 zł za 4 osoby? Aż tak drodzy w utrzymaniu nie są nasi Słubiccy urzędnicy, mam nadzieję.

Nawet w Warszawie miesięczna stawka jest 12,73 zł × 4m sześc. (średnie zużycie wody od osoby) = ok. 50 zł/1osoba i ok. 200 zł/4 osoby.

Stawki w innych miastach są niższe:
Szczecin 8,80 zł (ok. 35 zł/1 osoba, 140 zł /4 osoby)
Łódź 9,60 zł (ok. 38 zł/1 osoba, 154 zł/4 osoby)
#13 Bogdano 2021-09-15 12:32
do Dr. Sommer - Po prostu zaczynam widzieć wszelkie podwyżki w czarnych kolorach. Jesli piszesz, że w Warszawie i innych miastach czterosobowa rodzina za wywóz śmieci płaci od ok. 154 do 200 zł, to należy wziąć pod uwagę wynagrodzenie za pracę w tych miastach. W Słubicach moim zdaniem jest zdecydowanie gorzej. Znając naszych radnych, jeżeli zdecydują się na opłaty od zużytej wody od nieruchomości, (po uwzględnieniu inflacji) to będziemy płacić stawki które podałem wcześniej.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.