Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Marsz równości

Już 5 września ulicami Słubic i Frankfurtu przejdzie marsz równości. Uczestnicy chcą w ten sposób wyrazić solidarność ze społecznością̨ LGBTQIA+ w Polsce. Znamy dokładny program wydarzenia, swoje zdanie na temat marszu przekazał nam też burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak.

Uczestnicy zbiorą się o godz. 12.00 na placu Bohaterów. Następnie o godz. 13.00 ruszą w stronę mostu granicznego, gdzie planowo mają pojawić się o godz. 14.00. Następnie marsz przejdzie na niemiecką stronę. Metę zaplanowano we Frankfurcie na placu Mostowym około godz. 16.00.

Organizatorzy, grupa Słubice Frankfurt PRIDE, przygotowali nie tylko sam marsz, ale wiele dodatkowych atrakcji, głównie artystycznych. O oprawę muzyczną zadba troje DJ-ów, którzy pojawią się na specjalnej platformie. - Będzie nieco undergroundowo, lecz tanecznie – zachęcają organizatorzy. A po marszu odbędzie się show, na którym pojawią się queerowe artystki i artyści.

Marsz ma charakter otwarty, każdy może się przyłączyć, ale organizatorzy apelują o przestrzeganie kilku zasad.

- Prosimy o nieprzynoszenie żadnych dyskryminujących i wykluczających plakatów, żadnych partyjnych flag. Chcemy stworzyć bezpieczną przestrzeń dla wszystkich – napisali w komunikacie na swojej stronie.

Przypominają też o zasadach bezpieczeństwa: noszeniu maseczek i zachowaniu dystansu społecznego (1,5 m). Są też wymogi dotyczące pandemii koronawirusa. - Wszyscy uczestnicy muszą mieć przy sobie dowód szczepienia lub potwierdzenia statusu ozdrowieńca lub potwierdzenia aktualnego negatywnego wyniku testu – czytamy w komunikacie.

Wsparcie dla maszerujących przekazali politycy. Marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak objęła wydarzenie patronatem. Swój udział zapowiedział poseł Tomasz Aniśko.

Organizatorzy zaprosili także burmistrza Słubic Mariusza Olejniczaka, ale zapytany przez naszą redakcję, czy weźmie udział w marszu, przekazał, że tego dnia będzie na turnieju wędkarskim w Pszczewie, którego jest patronem. Przesłał nam jednak swoje stanowisko w sprawie marszu.

- Słubice to miasto otwarte dla wszystkich i nie dzielimy tu nikogo ze względu na orientację seksualną czy poglądy. Osobiście uważam, że nie można tolerować jakichkolwiek przejawów homofobii czy agresji i cieszę się, że w naszym mieście nie spotykamy się z takimi zjawiskami. Jeśli są grupy społeczne, które czują potrzebę uczestnictwa w tego typu spotkaniu, to nie mam nic przeciwko temu. Wierzę też, że ta manifestacja, podobnie jak inne organizowane dotychczas w naszym mieście, przebiegnie spokojnie i bezpiecznie – napisał w przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu.

Co oznacza dokładnie skrót LGBTQIA+? Termin odnosi się do osób identyfikujących się jako lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer, interpłciowe, aseksualne oraz takie, które nie są pewne swojej tożsamości seksualnej.

Bieżące informacje o wydarzeniu i działalności grupy można śledzić na stronie:
www.facebook.com/frankfurt.slubice.PRIDE

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.