Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Dwumiasto

Bez naukowych przemów, ale z głosem mieszkańców – taka ma być Konferencja Przyszłości 2030, którą organizują wspólnie władze Słubic i Frankfurtu w dniach 15-16 września. Do udziału w niej są zaproszeni wszyscy mieszkańcy, którym leży na sercu przyszłość obu miast.

Włodarze zachęcają mieszkańców

Burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak i nadburmistrz Frankfurtu René Wilke zapowiadają, że to będzie konferencja inna niż zwykle i żaden ekspert z zewnątrz nie będzie wygłaszał przemówień o przyszłości dwumiasta. O niej dyskutować będą przede wszystkim mieszkańcy.

- Zapraszamy wszystkich powyżej 14 roku życia do współtworzenia naszego dwumiasta – zachęcają włodarze. I zapewniają, że sugestie mieszkańców nie zostaną tylko na papierze. - Wyniki konferencji zostaną na początku 2022 roku włączone do konkursu pomysłów urbanistycznych, a następnie oba miasta podejmą decyzje w sprawie wspólnych projektów kluczowych do roku 2030 - informują burmistrzowie.

Dobry moment na dyskusję

Skąd w ogóle pomysł na taką konferencję właśnie teraz? - W ostatnich latach wiele udało się osiągnąć obu miastom. Teraz nadszedł czas, żeby pójść o krok dalej we współpracy transgranicznej i zaangażować zainteresowanych obywateli w przyszły rozwój dwumiasta – przekonują urzędnicy.

Ich zdaniem są ku temu obecnie sprzyjające warunki. - Powstanie Tesli przyciągnie nowych mieszkańców i sprawi, że osiedlenie się w dwumieście będzie atrakcyjne. Kandydatura Frankfurtu na siedzibę Centrum Transformacji Europejskiej i Jedności Niemiec jest również silnym impulsem dla rozwoju obu miast – podkreśla Beata Bielecka, rzecznik prasowy gminy Słubice.

Zakres tematyczny

A czego w ogóle będzie dotyczyć konferencja? - Przy wsparciu zewnętrznego zespołu moderatorów grupy robocze opracują wspólną wizję dwumiasta do roku 2030, która nie tylko skupi się na czynnikach infrastruktury, mobilności i gospodarki, ale także uwzględni obszary mieszkalnictwa, terenów zielonych, edukacji, kultury, cyfryzacji i zaopatrzenia w energię – wylicza B. Bielecka.

Pod względem geograficznym uwaga uczestników konferencji zostanie skupiona na centrum dwumiasta, tj. na moście granicznym, promenadach nadodrzańskich oraz na obszarach w promieniu około jednego kilometra wokół mostu.

Co ciekawe, pomysły mieszkańców będą wizualizowane na żywo przez artystów grafików. A sama konferencja będzie tłumaczona w obu językach. - Będzie to także dobra okazja do poznania mieszkańców z drugiej strony Odry – zaznacza rzeczniczka.

Udział w konferencji

Konferencja odbędzie się w dniach 15-16 września w godz. 16.00-22.00 w sali koncertowej przy Lebuser Mauerstraße 4 we Frankfurcie

W konferencji może wziąć udział maksymalnie 100 osób. Warunkiem uczestnictwa jest przedstawienie zaświadczenia o szczepieniu COVID lub negatywnego wyniku testu (nie starszego niż 24 godziny).

Zgłoszenia drogą elektroniczną należy kierować najpóźniej do 3 września 2021 roku. Decyduje kolejność zgłoszeń. Rejestracja obejmuje udział w obu dniach konferencji. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie wypełnionego formularza - POBIERZ PLIK.

Kontakt:

  • Iwona Karaban, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,  tel. 95 737 2064,
  • Sören Bollmann, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 0335 606985-15.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.