Korzeń imbiru jest dobrze znany ze swoich zdrowotnych właściwości i właśnie to jest głównym powodem dla którego często po niego sięgamy. Ale czy powinniśmy stosować go często? Co powinniśmy wiedzieć o szkodliwości imbiru?
Imbir jest nie tylko smacznym i aromatycznym produktem, ale również bardzo popularnym składnikiem w medycynie naturalnej, który jest skuteczny w leczeniu wielu powszechnych dolegliwości. Jednak możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że spożywanie tego magicznego składnika może powodować skutki uboczne. Szkodliwość imbiru dużej mierze jest wynikiem jego nadmiernego spożycia jednak w wielu przypadkach nawet małe dawki mogą być przyczyną dolegliwości. Dlatego należy ograniczyć nadmierne spożycie tego produktu i skonsultować się z lekarzem, jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek skutki uboczne po jego spożyciu.
Utrudnienie krzepnięcia krwi
Imbir może nasilać problemy z krzepnięciem. Winowajcą są jego właściwości rozrzedzające krew. Niektórzy uważają, że efekt ten może być spotęgowany, gdy imbir jest przyjmowany z innymi ziołami takimi jak goździki, czosnek, żeń-szeń i czerwona koniczyna. W tym aspekcie konieczne są jednak dalsze badania nad szkodliwością imbiru. Osoby chore na hemofilie kategorycznie powinny unikać tej przyprawy, gdyż jej działanie neutralizuje efekty przyjmowanych leków, co może doprowadzić do poważnych dolegliwości zdrowotnych.
Biegunka
Jeśli imbir jest spożywany dużych ilościach, możemy liczyć się z wywołaną przez to biegunką. Aktywne składniki przyprawy przyspieszają przemieszczanie się pokarmu przez jelita co może spowodować tą dolegliwość.
Ryzyko zgagi
Imbir, przyjmowany w większych dawkach (czyli ponad 4 gramy dziennie), może być skutkiem łagodnej zgagi. Jeśli używasz imbiru jako środka leczniczego i doświadczasz zgagi jako efektu ubocznego jego użycia, możesz spróbować imbiru w formie kapsułek. To prawdopodobnie wyeliminuje problem.
Rozstrój żołądka
Imbir skutecznie stymuluje wydzielanie żółci, co korzystnie wpływa na trawienie. Jednak jeśli Twój żołądek jest pusty, doprowadzi to do nadmiernej stymulacji żołądka, co może spowodować zaburzenia trawienia i rozstrój. Za szkodliwość imbiru w tym aspekcie odpowiada gingerol (substancja podobna do kapsaicyny), który podrażnia żołądek, sprawiając, że produkuje on więcej kwasów trawiennych, co może powodować nieprzyjemne uczucie.
Może być niebezpieczny dla kobiet w ciąży
Chociaż imbir może zmniejszyć uczucie nudności u kobiet spodziewających się dziecka, ważne jest, aby brać pod uwagę niepożądane strony stosowania tego zioła. Według niektórych ekspertów, spożywanie imbiru może przyczynić się do zwiększenia ryzyka poronienia. Nie należy przekraczać dawki, która wynosi 1500 mg dziennie. Trzymając się tej wartości imbir nie będzie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, a jego szkodliwość będzie wyeliminowana.
Przyjmowanie dużych dawek suplementów z imbirem również może powodować poronienie i inne komplikacje w czasie ciąży. Dodatkowo, matki, które w czasie porodu straciły znaczną ilość krwi, muszą powstrzymać się od spożywania imbiru w kilku pierwszych dniach po porodzie.
Może nadmierne obniżyć poziom cukru we krwi
Imbir jest m.in. znany z tego, że wspomaga leczenie cukrzycy poprzez skuteczne obniżanie poziomu cukru we krwi. Jednakże przyjmowanie go wraz z innymi lekami przeciwcukrzycowymi może powodować groźne problemy. Imbir może wzmocnić działanie niektórych leków i spowodować hipoglikemię lub być przyczyną nadmiernego obniżenia poziomu cukru we krwi.
Ryzyko alergii
Imbir może być także powodem alergii jamy ustnej. Niektóre rodzaje alergii pojawiają się po spożyciu specyficznych pokarmów. Objawy reakcji są zazwyczaj widoczne w okolicach uszu, na skórze i w jamie ustnej. Imbir także jest produktem, który u niektórych osób może wywołać podobne schorzenia.
Podrażnienie ust może także prowadzić do uczucie nieprzyjemnego posmaku w ustach. Chociaż stosowanie suplementów w kapsułkach może pomóc wyeliminować ten problem, to jednak nie zawsze tak się dzieje. Szkodliwość imbiru u osób na niego uczulonych, może także obejmować mrowienie i obrzęk ust. Częstą reakcją jest także wysypka, swędzenie i pieczenie oczu oraz zaczerwienienie i stany zapalne skóry.
[artykuł zewnętrzny]