Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Termometr to niezbędny element wyposażenia każdej domowej apteczki. Dzięki temu sprzętowi medycznemu szybko i dokładnie dokonamy pomiaru ciała u dziecka i osoby dorosłej. Oprócz dokładności pomiaru, równie ważne jest maksymalne zachowanie jego higieny tak, by zmierzenie temperatury było bezpieczne. To istotne szczególnie w okresie wzmożonej zachorowalności na infekcje wirusowe.

Jaki termometr jest najlepszy? Czym kierować się przy wyborze?

Każdy ma swoje preferencje dotyczące wyboru sprzętu medycznego. Odkąd zwykłe termometry rtęciowe odeszły do lamusa i zastąpiły je termometry elektroniczne, oferty termometrów w aptekach i sklepach medycznych moga zawrócić w głowie. Jak wybrać dobry i skuteczny termometr? 

Ze względu na specyfikę ich używania, termometry dzielimy na tradycyjne, douszne i bezdotykowe. Każdy z nich ma swoje zalety i zwolenników. 

  • termometry tradycyjne – mierzą temperaturę tradycyjną metodą, umieszczane są pod pachą, pod językiem lub w odbycie, a upływie odpowiedniego czasu (około 5 minut) można odczytać wynik pomiaru. Ich wadą jest konieczność każdorazowej dezynfekcji po zmierzeniu gorączki;
  • termometry elektroniczne – podobnie jak tradycyjne mogą być umieszczane pod pachą, pod językiem lub doodbytniczo, ale pomiar trwa znacznie krócej. Jest też dokładniejszy. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych, szklanych termometrów, konieczna jest dezynfekcja po użyciu. Termometry elektroniczne są podatne na pole elektromagnetyczne (np. wytwarzane przez telefony komórkowe), co może wpływać na ich pracę;
  • termometry douszne – temperatura mierzona jest w uchu. Zaletą tego termometru jest dokładność oraz szybkość pomiaru, co ma spore znaczenie szczególnie jeśli kupujemy termometr dla dziecka, a jak wiadomo nie zawsze łatwo zmierzyć temperaturę maluchowi. Termometry douszne posiadają jednorazowe nakładki, które należy wymienić po każdym pomiarze;
  • termometry bezdotykowe – mierzą temperaturę na czole lub skroni. Pomiar jest bardzo szybki (kilka sekund) oraz dokładny. Ze względu na sposób pomiaru, termometr bezdotykowy nie wymaga ciągłego dezynfekowania. Dzięki temu, że jego użycie nie wymaga fizycznego kontaktu z osobą, u której wykonywany jest pomiar, termometry bezdotykowe są często wybierane przez pracowników placówek medycznych. 

Zalety nowoczesnych termometrów 

Nowoczesne termometry douszne i bezdotykowe mają wiele przydatnych funkcji, które ułatwią ich użytkowanie. Przede wszystkim większość z nich posiada pamięć kilku poprzednich pomiarów, co jest zaletą szczególnie przy dłużej trwających infekcjach. Są łatwe w użytkowaniu i posiadają czytelne instrukcje. Mają praktycznie podświetlone kolorowe ekraniki, na których wyświetla się mierzona temperatura. W przypadku termometrów bezdotykowych mamy możliwość mierzenia gorączki przykładając je do czoła lub całkowicie bezdotykowo na odległość około 0,5–3 cm. Nowoczesne termometry są także bardzo szybkie – pomiar trwa około 1-2 sekund.

Termometry douszne mają praktyczną podgrzewaną końcówkę, dzięki czemu łatwiej i przyjemniej zmierzymy temperaturę dziecku. Do tego są wyposażone w technologię pozwalającą dostosować wynik do wieku dziecka.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.