Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Pożar lasu

Coraz wyższa temperatura powietrza oraz brak opadów oznaczają wzrost zagrożenia pożarowego w lasach. Leśnicy ostrzegają, że w najbliższych dniach może być niebezpiecznie. Apelują też o ostrożność i zachowanie rozwagi podczas przebywania na terenach leśnych. 

Na większości obszarów należących do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, w której skład wchodzi m.in. Nadleśnictwo Rzepin, panuje obecnie najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. A pogoda nie będzie sprzyjać poprawie sytuacji – prognozy zakładają wysokie temperatury i brak opadów.

O czym należy pamiętać przebywając nie tylko w lesie, ale i na tzw. terenach śródleśnych? Przede wszystkim nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów.

- Każdy pożar to określone straty, od tych niepoliczalnych w środowisku przyrodniczym, po te wymierne finansowo – podkreślają leśnicy. Od początku bieżącego roku na terenie szczecińskiej dyrekcji wybuchło 75 pożarów, które objęły powierzchnię blisko 5 hektarów.

Kluczem jest szybka reakcja. Dlatego w przypadku zauważenia ognia lub innego niebezpieczeństwa, należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę straży pożarnej lub pracowników służby leśnej.

- To człowiek powoduje dziewięćdziesiąt procent wszystkich pożarów w lesie i tylko od naszego zachowania zależy bezpieczeństwo lasów, nasze i osób w naszym otoczeniu – tłumaczą leśnicy.

Aktualne zagrożenie pożarowe lasu można sprawdzić na stronie internetowej: bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.