Maj, słońce, ogród, nastrojowe ballady... Tak właśnie było 30 maja w Ogrodach św. Franciszka przy Katolickim Centrum Studenckim. Ogrody zostały oficjalnie otwarte, a przy okazji można było zrelaksować się w tym nowym, zielonym miejscu w centrum Słubic.
Choć planowo otwarcie miało odbyć się kilka tygodni wcześniej, to z powodu obostrzeń związanych z pandemią nie było to możliwe. Jednak 30 maja wreszcie się udało i pomysłodawcy ogrodów mogli zaprosić do nich swoich gości.
A tam czekał na nich pieśniarz Paweł Orkisz z zespołem, przy którego nastrojowych balladach można było zrelaksować się i podziwiać dzieło wykonane przez wolontariuszy z fundacji Edueko pod wodzą ks. Rafała Mocnego, szefa znajdującego się tuż obok Katolickiego Centrum Studenckiego (ZOBACZ).
Zielone nasadzenia były możliwe dzięki wsparciu finansowemu gminy Słubice. – W ramach tzw. inicjatywy lokalnej przeznaczyliśmy na ten cel 7,5 tys. zł, czyli ponad połowę pieniędzy potrzebnych na stworzenie ogrodu – czytamy na stronie gminy. Przy uroczystym przecięciu wstęgi była obecna radna gminy Ewa Chustecka. Towarzyszyli jej pastor Justus Werdin oraz Benedict Möckel z duszpasterstwa akademickiego.
Z powstania ogrodów zadowolony jest także burmistrz Mariusz Olejniczak. - Tego typu inicjatywy mieszkańców bardzo mnie cieszą. To, w jakim środowisku żyjemy, zależy też od nas samych - podkreśla.
Po co w ogóle powstały Ogrody św. Franciszka? Jak tłumaczą pomysłodawcy, są dostępne dla mieszkańców, którzy chcieliby w nich odpocząć czy „podładować swoje akumulatory”. Ma to być miejsce do zadumy, modlitwy, ale również do spotkań edukacyjno-ekologicznych. Stojąca w centrum ogrodów huśtawka zachęca, aby chwilę się na niej zatrzymać.
- Zależało nam na tym, żeby zrobić miejsce spotkań, na przykład dla dzieci i młodzież, właśnie w formie takiej zielonej oazy. Nasza fundacja powstała po to, żeby rozszerzyć działalność centrum o programy ekologiczne – tłumaczy ks. R. Mocny.
Podobne ogrody powstaną również pod domem studenckim św. Jadwigi na terenie Frankfurtu. - Chcemy je połączyć nie tylko ścieżką edukacyjną, ale także wspólnymi inicjatywami – wyjaśnia nasz rozmówca. Dlatego na otwarcie zaproszono także gości zza Odry. Dzięki temu była okazja do dwujęzycznej modlitwy ekumenicznej z udziałem duchownych katolickich i protestanckich, w programie znalazł się także czas na ekologiczną debatę.
- Kolejny raz okazało się, że ekologia i myśl św. Franciszka jest płaszczyzną łączącą codzienne różnice. Oby zakwitło nam więcej takich miejsc – cieszą się przedstawiciele Caritas Laudato si, organizacji charytatywnej wspierającej słubickiej ogrody.
A skoro o ekologii mowa, to cały projekt ma jeszcze jeden „przyrodniczy” akcent. Na budynku znajdującego się obok centrum zawisną budki dla jerzyków. Niezwykle pożytecznych ptaków, które przede wszystkim pomagają w walce z komarami.
Poniżej nagranie z fragmentem występu Pawła Orkisza.