Proste rozwiązania często są najlepsze i dowodem tego są właśnie pompy ciepła. Pozyskując ciepło z natury: wody, gruntu, również z powietrza, zapewniają w domu ciepło i wodę o odpowiedniej temperaturze. Dziś uznawane są za jedne z najbardziej efektywnych urządzeń czerpiących ciepło z matki przyrody. Jednak by tak było, wielu naukowców poświęcało im lata.
Pompy ciepła uznawane są za jeden z najwygodniejszych sposobów ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej. Dlatego inwestorzy stoją dziś przed dylematem, nie czy ją zamontować, ale którą wybrać. Oferta producentów jest bardzo szeroka. I nie ma większego problemu, by kupić pompę ciepła. Natomiast, powinna ona być dostosowana do potrzeb domowników i budynku. Przed zakupem każdy klient musi zadać sobie kilka pytań. Warto też skorzystać z wiedzy doradców, którzy na co dzień sprzedają pompy ciepła oraz firmy, która stawia dom (jeśli nie jest budowany systemem gospodarczym).
Odwrócona lodówka
Choć działanie pomp ciepła tłumaczone jest w prosty sposób, to dziesięciolecia minęły nim stały się ekologicznym systemem ogrzewania domów. Pompa ciepła działa w odwrotny sposób niż lodówka. Podstawowy sprzęt w kuchni pozbywa się ciepłego powietrza, a pompa ciepła pozyskuje je z otoczenia: wody, gruntu bądź powietrza. Do wyboru są:
- pompa ciepła gruntowa,
- pompa wodna,
- pompa powietrzna.
Wybór pompy zależy od budynku, w którym ma stanąć. Czy fizycznie on już stoi? Czy jest tylko na projekcie? Jakie jest w nim ogrzewanie? Zdecydowanie łatwiej jest zaprojektować i zamontować pompę ciepła na etapie budowy domu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by pompę zamontować nawet w starym domu. Przed tym warto zadbać o izolację domu, tak by straty ciepła były jak najmniejsze.
Jak wybrać pompę ciepła?
Po pompę ciepła nie wybieramy się jak po bułki, w związku z czym skończy się pewnie na kilku dłuższych wizytach w sklepach bądź hurtowniach. W końcu nie jest to wydatek kilkunastu złotych. Poza tym, by pompa w stu procentach spełniała swoją rolę, czyli zaspokajała potrzeby domu na ciepło i wodę (jeśli również ma mieć takie zadanie), musi być odpowiednio dobrana. Za najbardziej efektywną uznawana jest pompa ciepła woda-woda, czyli pompa wodna. Natomiast w stojących budynkach lepszym rozwiązaniem okazać się może pompa powietrzna. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę także kwestie związane z jej przeznaczeniem. Czy będzie służyła tylko do ogrzania domu czy również do podgrzewania wody.
Pompa ciepła to nie tylko ekologia i ekonomia, ale również bardzo duża wygoda i więcej przestrzeni do zagospodarowania w domu.
[artykuł partnerski]