Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Nielegalne odpady

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował o nielegalnym przewozie ok. 20 tys. m3 odpadów, które trafiły z Niemiec do Boczowa i Rzepina. W trakcie kontroli użyto dronów, które pomogły “zmapować” ilość odpadów. Polskie i niemieckie służby prowadzą śledztwo.

20 kwietnia funkcjonariusze Urzędu Celnego zatrzymali o kontroli drogowej w okolicy byłego przejścia granicznego w Świecku cztery transporty odpadów, które zostały wysłane z Niemiec do Polski. Wytypowano je na podstawie ustaleń Inspekcji Ochrony Środowiska.

Nie tylko ziemia

- Kierowcy pojazdów deklarowali w dokumentach, że przewożą ziemię gliniastą pod budowę drogi w okolicach Rzepina. Tymczasem pojazdy nie miały specjalnego oznakowania charakterystycznego dla przewodu odpadów i nie miały pozwoleń na wwóz do Polski tego typu śmieci - wyjaśnia Ewa Markowicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze.

Podczas szczegółowej kontroli okazało się, że w dwóch ciężarówkach była ziemia, natomiast w dwóch kolejnych mieszanka ziemi, kamieni, gruzu i innych zanieczyszczeń, także azbestu. Łącznie 106 ton odpadów.

W tej sprawie napisał do nas jeden z czytelników (dane do wiadomości redakcji). - Na ul. Elizy Orzeszkowej w Rzepinie przywieziono kilkaset ciężarówek nielegalnych odpadów z Niemiec. Kto na to zezwolił i kto poniesie tego konsekwencje? Czy te odpady zostaną wywiezione i zutylizowane? – pytał zmartwiony.

Zbadają próbki

Jak wynika z informacji podanych przez GIOŚ, wcześniej ta sama firma wysłała odpady także do Boczowa. I to te dwa miejsca skontrolowała inspekcja. Użyła do tego dronów - pomogły one “zmapować” ilości nielegalnie przywiezionych śmieci.

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że łącznie do obu miejscowości nielegalnie przywieziono ok. 20 tys. m3 odpadów mieszaniny gruzu i ziemi, z elementami azbestu - poinformował GIOŚ. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ pobrało próbki odpadu do dalszych badań laboratoryjnych, które mają ustalić, czy w tej mieszaninie mogą znajdować się substancje niebezpieczne.

Zdaniem GIOŚ, ujawnienie odpadów i ustalenie podmiotów uczestniczących w ich nielegalnym obrocie, było możliwe dzięki współpracy kilku instytucji - m.in. Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp i Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp. Całość koordynował Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej i Departament Kontroli Odpadów GIOŚ oraz nowo powstała grupa zadaniowa ds. przeciwdziałania przestępczości środowiskowej działająca w strukturach WIOŚ w Zielonej Górze.

Co dalej z odpadami?

GIOŚ zawiadomił o sprawie odpowiedni urząd w Niemczech oraz zawnioskował o zwrot transportów z odpadami do kraju pochodzenia. Strona niemiecka już poinformowała, że planuje zakazać tej firmie kolejnych wysyłek do Polski.

Ale to nie koniec. Kolejne działania w tej sprawie należą do służb śledczych, polskich i niemieckich. Zgodnie z polskim prawem, czyn tego rodzaju zagrożony jest karą pozbawienia wolności do 5 lat. Dodatkowo, na podmiot odbierający nielegalne odpady może zostać nałożona kara do 500 tys. zł.

---

Poniżej zdjęcia odpadów udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Slub22 2021-04-29 13:14
Przyjechało ponad 500 ciężarówek i nikt z włodarzy i służb ochrony środowiska nic nie widział a podała informację instytucja z Warszaw. Teraz wielkie postępowanie. Ciekawe kiedy zobaczą władze Słubic i Powiatu Słubickiego co przywożone jest na wysypisko ( byłe miejskie ) w Kunowicach . Tam też przyjeżdżają samochody z obcymi odpadami. CZEKAMY NA UTYLIZACJE PRÓBĄ OGNIOWĄ.
#2 dove2020 2021-04-29 22:41
A w rzepinie nie trafiły też na boisko piłki nożnej przy ulicy zielonej?Bo tam też sporo tego gruzu zrobili z boiska do piłki nożnej śmietnisko.
#3 dove2020 2021-04-29 22:43
Jak już zwroty idą to mogą i to z boiska na zielonej podpiąć pod to ;-) za darmo wywóz hehe.
#4 dove2020 2021-04-29 22:45
Ale jakim to baranem trzeba byc zeby nasze w polsce srodowisko zanieczyszczać bo niemiec zapłacił kupe hajsu.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.