Niecodziennego odkrycia botanicznego dokonał Michał Smoczyk, nauczyciel biologii z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Rzepinie. Odnalazł w okolicach Sułowa mech, którego do tej pory w Polsce nie spotkano. Nazwał go "Otulnik bezszczecinowy".
O znalezisku poinformowało liceum z Rzepina, w którym pracuje M. Smoczyk. Gatunek mchu, który odkrył, nosi łacińską nazwę Cryphaea heteromalla. Nazwy polskiej do tej pory nie posiadał, ponieważ nie był widziany w naszym kraju. Ale już jest. Znalezisko znajduje się w rezerwacie przyrody "Mokradła Sułowskie" koło wsi Sułów (gmina Rzepin, powiat słubicki).
- Nie jest to całkowicie nowy gatunek, jak wyolbrzymiły to i podały niektóre lokalne media, ale i tak jest to spore zaskoczenie - wyjaśnia naszej redakcji M. Smoczyk. Dlaczego? - Jest to pierwsze znalezisko w Polsce, przy czym wyjątkowość tego polega na tym, że mszaki są dobrze poznaną grupą roślin, mówiąc prostymi słowy: wiadomo, ile w Polsce występuje gatunków i jakie, i coś nowego okrywa się rzadko. I to jest sukces - dodaje.
Do przywilejów odkrywcy należy nadanie temu gatunkowi polsko brzmiącej nazwy. Mech od tej pory będzie nazywać się po polsku Otulnik bezszczecinowy. Dlaczego tak? Okazuje się, że historia nazwy jest dość skomplikowana.
- Po odkryciu tego mchu miałem już wymyśloną inną nazwę, która była bardziej dokładnym tłumaczeniem z łaciny nazwy naukowej Cryphaea heteromalla (taki jest zwyczaj, nazwy polskie zwykle zawierają cechy charakterystyczne organizmów - wyjaśnia M. Smoczyk.
Jednak okrył, że już w XIX. wieku ktoś wymyślił nazwę polską dla tego mchu (błędne podając, że występuje w Polsce). - Był to właśnie Otulnik bezszczecinowy i ja, szanując to, że jest już nazwa polska, nie proponuję nowej, swojej (uważam to za niepotrzebne). Taka skromność i szacunek dla historii i języka - kończy opowieść nauczyciel.
O swoim odkryciu Michał Smoczyk napisał w publikacji, która ukazała się w marcowym wydaniu Journal of Bryology, europejskiego miesięcznika z Londynu poświęconego właśnie mszakom. Link do artykułu (w j. angielskim) - KLIKNIJ.