Są nowe regulacje dla pracowników transgranicznych, którzy regularnie (codziennie albo przynajmniej raz na tydzień) jeżdżą do pracy z Polski do Niemiec lub z Niemiec do Polski. Od 30 marca muszą rejestrować się na specjalnej stronie internetowej.
O zmianach poinformowało dzisiaj Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji. Jako adres pobytu należy podać adres zamieszkania w czasie tygodnia. Natomiast przy jednodniowych wyjazdach - adres zakładu pracy, do którego się przyjeżdża.
Rejestracja odbywa się na stronie internetowej www.einreiseanmeldung.de. To tzw. cyfrowa deklaracja wjazdu.
Zmiana wynika z aktualizacji rozporządzenia federalnego ministra zdrowia w sprawie przyjazdów (Corona-Einreise-VO) z dnia 26 marca 2021, która weszła w życie 30 marca 2021 r. i obowiązuje do 12 maja 2021 r.
Komentarze
wenn Sie sich im Rahmen des Grenzverkehrs weniger als 24 Stunden in einem Risikogebiet aufgehalten haben oder für bis zu 24 Stunden in die Bundesrepublik Deutschland einreisen,
Proszę sprawdzić droga redakcjo
Ciężko nam podważać kompetencje tej instytucji, ale oczywiście dziękujemy za sygnał, sprawdzimy szczegóły i damy znać.
----
W odpowiedzi na wątpliwości wskazujemy, że konieczność rejestracji wynika ze zmiany, jaka weszła w życie 30 marca w rozporządzeniu z 13 stycznia 2021 Federalnego Ministra Zdrowia (CoronaEinreise-Verordnung - www.bundesgesundheitsministerium.de/fileadmin/Dateien/3_Downloads/C/Coronavirus/Verordnungen/Corona-Einreiseverordnung_BAnz.pdf).
W pierwszym rozporządzeniu z 26 marca 2021 r. zmieniającym rozporządzenie z 13 stycznia 2021 r. (www.bundesgesundheitsministerium.de/fileadmin/Dateien/3_Downloads/C/Coronavirus/Verordnungen/1._VO_zur_Aend_Coronavirus-EinreiseVO_BAnz_AT_26.03.2021_V1.pdf) wprowadzono w § 2 ust. 2a, który brzmi:
(1a) Personen nach § 4 Absatz 1 Satz 1 Nummer 3 müssen die Anmeldepflicht nach § 1 nur einmal wöchentlich erfüllen.
(Osoby, o których mowa w § 4 ust. 1 zdanie pierwsze pkt 3, są zobowiązane do wypełnienia obowiązku meldunkowego zgodnie z § 1 tylko raz w tygodniu.)
Z kolei § 4 ust. 1 zdanie pierwsze pkt 3 dotyczy osób,
a) die in der Bundesrepublik Deutschland ihren Wohnsitz haben und die sich zwingend notwendig zum Zweck ihrer Berufsausübung, ihres Studiums oder ihrer Ausbildung an ihre Berufsausübungs-, Studien- oder Ausbildungstätte in einem Risikogebiet begeben und regelmäßig, mindestens einmal wöchentlich, an ihren Wohnsitz zurückkehren (Grenzpendler) oder
b) die in einem Risikogebiet ihren Wohnsitz haben und die sich zwingend notwendig zum Zweck ihrer Berufsausübung, ihres Studiums oder ihrer Ausbildung in die Bundesrepublik Deutschland begeben und regelmäßig, mindestens einmal wöchentlich, an ihren Wohnsitz zurückkehren (Grenzgänger), (?)
Wniosek: wszyscy pracownicy, uczniowie, studenci etc., którzy regularnie, przynajmniej raz w tygodniu (a zatem również codziennie) wracają do miejsca zamieszkania w innym kraju, wypełniają formularz rejestracyjny raz na tydzień.
Zwróć też uwagę, że Polska nie jest w Risikogebiet jak napisałeś, ale w Hochinzidenzgebiet. To stwarza inną sytuację prawną - o tym pisaliśmy już parokrotnie na przestrzeni ostatnich tygodni.
2. W linku jak wybierze się kraj wjazdu Polska każe podać miejsce odbycia kwarantanny w Niemczech
Coś tu jest nie tak :)
Dane kontaktowe znajdziesz tutaj:
www.slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/17187-zmiany-na-granicy-gdzie-szukac-sprawdzonych-informacji
My oczywiście zawsze staramy się pomóc na tyle ile możemy, ale nie jesteśmy podmiotem właściwym do wykładni czy analizy niemieckiego prawa. Przekazujemy jedynie stanowisko instytucji, która się tym na co dzień zajmuje w ramach swoich kompetencji.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.