Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Granica

Nie mamy dobrych wiadomości dla osób jeżdżących regularnie do Niemiec. Od niedzieli Polska trafi najprawdopodobniej na listę krajów o tzw. „wysokiej zachorowalności”. Może to oznaczać spore utrudnienia dla pracowników transgranicznych czy uczniów.

O możliwych zmianach poinformował dzisiaj niemiecki korespondent Polsat News Tomasz Lejman (ZOBACZ). Pytaliśmy o to także nasze źródła we Frankfurcie – uzyskaliśmy nieoficjalnie potwierdzenie, że Polska może trafić na listę krajów o wysokiej zachorowalności (niem. Hochinzidenzgebiet), a to oznacza, że będą obowiązywać większe niż dotychczas obostrzenia (od 24 października 2020 roku Polska była obszarem ryzyka, czyli "Risikogebiet").

Jakie dokładnie? Polacy będą wjeżdżać do Niemiec (Brandenburgii) na innych zasadach niż do tej pory. Będą musieli posiadać przy sobie negatywny test na koronawirusa sprzed maksymalnie 48 godzin, inaczej czeka ich kwarantanna.

Zasada ta będzie dotyczyć także pracowników transgranicznych, uczniów i studentów, a także osoby odwiedzające swoich krewnych. Wyjątek stanowią np. osoby jadące tranzytem czy zajmujące się transportem towarów.

O w/w zasadach mówi aktualizacja rozporządzenia o kwarantannie rządu Brandenburgii z 11 marca 2021 roku, która przedłużyła wprowadzone wcześniej obostrzenia do 2 kwietnia.

ZOBACZ KOMUNIKAT

Należy jednak pamiętać, że władze każdego landu wydają własne, bardziej doprecyzowane przepisy od tych ogólnie wytyczonych przez władze federalne. Może to oznaczać, że w poszczególnych regionach zasady wjazdu będą się nieco różnić, mogą też pojawić się wyjątki.

Nie wiadomo też, czy w związku ze zmianami należy spodziewać się częstszych i dokładniejszych kontroli, także bezpośrednio na przejściach granicznych. U naszych sąsiadów odpowiedzialna jest za nie przede wszystkim policja. W przypadku naruszenia przepisów sprawa jest kierowana do urzędu ds. zdrowia, który może nałożyć karę finansową.

Szczegóły najprawdopodobniej poznamy w piątek, a Polska – wg wstępnych i nieoficjalnych doniesień – będzie zakwalifikowana jako kraj o wysokiej zachorowalności od północy w najbliższą niedzielę.

Udało nam się jeszcze ustalić, że na Świecku oraz (najprawdopodobniej) kilku innych przejściach graniczących z Brandenburgią mają powstać specjalne punkty testowania. Nie mamy potwierdzenia, czy w Słubicach również. Te szczegóły także poznamy niebawem.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 ticon4 2021-03-18 19:31
A wiadomo już coś, jaki kosz takiego testu będzie?
#2 Dekameron 2021-03-19 11:34
Myślę, że to nie będzie jakiś duży koszt. Wiekszym problemem moze byc przepustowość tych stacji.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.