Wskaźnik zachorowań w regionie przekroczył poziom 40 osób na 100 tys. mieszkańców i rośnie. Dlatego od 15 marca w woj. lubuskim będą obowiązywały bardziej rygorystyczne obostrzenia niż do tej pory. Ponownie zamknięte będą m.in. hotele i galerie handlowe.
Minister Zdrowia Andrzej Niedzielski poinformował o zaostrzeniu rygorów sanitarnych podczas konferencji prasowej 11 marca. - Materializuje się czarny scenariusz tempa rozwoju pandemii. W perspektywie tygodnia zanotowano przyrost zachorowań rzędu 30 proc. - powiedział minister.
Najgorzej – jeśli chodzi o średnią dzienną liczbę zachorowań na 100 tys. mieszkańców – sytuacja wygląda w województwach warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim i lubuskim.
I to właśnie te regiony zostaną objęte dodatkowymi obostrzeniami. W woj. lubuskim będą one obowiązywały od 15 do 28 marca.
Co będzie zamknięte w tym czasie?
- Baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej).
- Sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna.
- Hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu).
- Galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
- Teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online).
- Kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury).
- Stoki narciarskie, kluby fitness, siłownie, obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
Od 15 marca także lekcje w klasach I-III będą odbywać w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Polega on na tym, że część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie.
Maseczki dla Lubuszan
Podczas konferencji A. Niedzielski zapowiedział również, że do regionów najbardziej dotkniętych pandemią przekazane zostaną maseczki ochronne dla mieszkańców. Do woj. lubuskiego ma trafić ok. 4 mln maseczek (ok. 4 sztuki na mieszkańca).
Ich dystrybucją mają zająć się samorządy. W jaki sposób? Na szczegóły musimy jeszcze zaczekać.
Komentarze
wirus jest przecież w odwrocie ---jak to ten wasz premierzyna mówił
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.