Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Środowiskowy Dom Samopomocy

Stowarzyszenie po PROstu pomaga w rehabilitacji nie tylko dzieci z niepełnosprawnościami. Prowadzi także Środowiskowy Dom Samopomocy. To właśnie jego podopieczni od zeszłego roku korzystają z wielu różnych zajęć terapeutycznych, do tej pory dla nich niedostępnych.

Podnoszą jakość życia

Stowarzyszenie po PROstu prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy od 1 września 2019 roku (o jego początkach pisaliśmy TUTAJ). Jego podopiecznymi są osoby dorosłe, m.in. z różnym stopniem upośledzenia umysłowego czy borykające się z przewlekłą chorobą psychiczną. Co jest głównym zadaniem takiego miejsca? - Podnoszenie jakości codziennego życia - wyjaśnia Joanna Sierżant-Rekret, prezes stowarzyszenia.

Droga do aktywności

Podopiecznymi na co dzień opiekuje się personel, są wśród nich m.in. terapeuci i pedagodzy. W zeszłym roku uczestników czekała miła niespodzianka – mogli wziąć udział w wielu formach terapii, z których do tej pory nie mieli możliwości korzystać.

Wszystko dzięki projektowi „Rehabilitacja drogą do AKTYWNOŚCI”, wspartemu przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Pomoc była niebagatelna, bo finansowanie wyniosło 175 514,00 zł.

Różne formy terapii

- Celem projektu było przede wszystkim zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych, uczestników naszego domu – tłumaczy J. Sierżant-Rekret. Jak podkreśla szefowa stowarzyszenia, rodzaje terapii zostały wybrane ze względu na możliwość poprawy funkcjonowania uczestników w wielu obszarach: poznawczym, społecznym i ruchowym.

Jak była prowadzona rehabilitacja? Na dwa sposoby. Indywidualnie – w formie m.in. terapii ręki, terapii biofeedback czy treningu uwagi słuchowej Tomatisa, a także grupowej - muzykoterapii, arteterapii oraz terapii ruchem i tańcem.

Wszystko rozpoczęło się 1 stycznia 2020 roku, a zakończy lada moment – z końcem marca 2021. Łącznie przez ten czas z pomocy w ramach projektu skorzystało 19 osób. Czy im się podobało? Zobaczcie sami na zdjęciach udostępnionych przez stowarzyszenie.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.