Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Media bez wyboru

W całej Polsce trwa akcja protestacyjna przedstawicieli ogólnopolskich i lokalnych mediów. Chodzi o zapowiedź wprowadzenia przez rząd nowych przepisów, które obciążą media dodatkowymi opłatami. 

Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie składek od reklamy w internecie oraz mediów tradycyjnych. Pozyskanie w ten sposób środki mają posłużyć zapobieganiu zdrowotnym, gospodarczym i społecznym skutkom pandemii COVID-19.

Rząd i premier przekonują, że Polska wzoruje się w ten sposób na szeregu państw OECD i Unii Europejskiej, które wdrożyły do swojego prawa podobne rozwiązania. Z kolei właściciele największych mediów prywatnych w Polsce uważają, że to „haracz”, który ma osłabić siłę niezależnych tytułów prasowych, a wiele wydawnictw może doprowadzić do zamknięcia.

Więcej o założeniach ustawy przeczytasz TUTAJ.

9 lutego wieczorem na wielu stronach internetowych ukazał się list otwarty grupy wydawców (CZYTAJ), a dzień później, 10 lutego, kolejne redakcje, portale, stacje telewizyjne i radiowe – ogólnopolskie, regionalne, jak i lokalne - przyłączyły się do protestu. Nie prezentują treści na swoich kanałach lub wyświetlają czytelnikom stosowny komunikat.

Zmiany martwią nie tylko największe podmioty na rynku mediów. Zaniepokojenie propozycją rządu wyraziło także Stowarzyszenie Prasy Lokalnej, które zrzesza lokalne media - ZOBACZ.

Choć nowe przepisy nie dotkną w bezpośredni sposób takich redakcji jak nasza, to zdecydowaliśmy się przyłączyć do protestu. Nasza strona będzie normalnie dostępna, ale nie będziemy dziś publikować żadnych nowych treści.

Chcielibyśmy poznać również wasze zdanie w tej sprawie - zapraszamy do dyskusji.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 gosc007 2021-02-10 16:50
A ja nie płaczę. Co tam było do zobaczenia? Gang olsena, królowe życia, dlaczego ja dlaczego ty? Czy szpital? Lepsze akcje mamy w szpitalu powiatowym.
Mój ulubiony kanał STARS.TV nadaje. Netflix nadaje. A reszta? To nie 1981 kiedy były dwa podstawowe programy i brak teleranka. Dziś każdy ma dvd, telefon, internet. A reszat? co mnie.
#2 belinis 2021-02-10 19:53
A Mnie mało obchodzi że topowi gracze zapłacą najwięcej. Dla Mnie mogę zlikwidować całe te media tylko jedni skłócają drugą cześć społeczeństwa i na odwrót. Wszyscy dobrze wiemy że duże środki masowego przekazu kłamią...
#3 jurek 2021-02-10 20:10
Ja wam zacytuję tylko jedno. :cry:

Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem. Nie byłem przecież Żydem.

Kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież komunistą.

Kiedy przyszli po socjaldemokratów, nie protestowałem. Nie byłem przecież socjaldemokratą.

Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem. Nie byłem przecież związkowcem.

Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było.
#4 Rob 2021-02-10 20:57
Popieramy ten protest. Jeśli będziemy bierni to wkrótce będziemy mieć wiadomości tylko takie jak w goebelsowskiej telewizji Kurskiego TVP INFO.
#5 Daro33 2021-02-10 22:55
Mam ich wszystkich w d.. Czy to TVP PiS to TVN24 nic ciekawego nie leci, jedni szczują na drugich. W internecie też niczego ciekawego nie m,a tylko covid i protest., A jak już chce poczytać rubrykę o sporcie to k... Widzisz tag typu nowa dziewczyna piłkarza x pokazała co miała. Jaki to to *##$&@ ma związek z sportem? Albo jest podawane jest pół tematu w nagłówku. Jakby mnie to miało zachęcić do wejścia, bo przecież jestem głupim jeleniem i kliknę w beznadziejny temat który jest poprzedzony reklamą na całą stronę. Niech płacą jak sprzedają tylko reklamy a nie ciekawe tematy!!
#6 damcio 2021-02-11 14:29
mmmmmm pojemna musi być :lol: :lol: ;-)
#7 sabot 2021-02-11 20:08
Najpierw ustalmy co to jest składka, wg PWN składać się to, dawać dobrowolnie pieniądze na wspólny cel. Natomiast to co planuje rząd to kolejny podatek, raczej nałożony na nas podatników, ponieważ media tę składkę i tak przerzucą na odbiorców. Nikt nas nie pyta, czy oglądamy TVP, a mimo to musimy płacić abonament RTV. Nikt nas nie pyta, czy godzimy się by z naszych podatków dotowano TVP (2 mld zł rocznie), czy ojca Rydzyka (300 mln zł). Kolejna już trzecia opłata, którą opłacimy to opłata na telewizję kablową. Ona oferuje różne stacje telewizyjne, również TVP. Dlatego uważam, że należy zlikwidować abonament, a część opłaty na kablówkę powinna trafiać do producentów informacji.
Rząd prowadząc politykę rozdawnictwa, na którą brakuje mu środków, co rusz wprowadza nowe podatki obciążając przedsiębiorców, a w konsekwencji nas. Uważam, że przychody/dochody mediów wypracowane w Polsce, wzorem innych przedsiębiorców, powinny być opodatkowane na zasadach obowiązujących polskie firmy.
#8 Daro33 2021-02-11 20:21
Opodatkować ich!! A na koniec niech się sami opodatkują potrójnie :)
#9 Jurm 2021-02-12 08:45
Za te 2 mld na TVP podziękujcie Tuskowi-on to wprowadził myśląc że PO będzie rządziła do końca świata : :D
#10 damcio 2021-02-12 09:25
dziękujemy,dziękujemy!!!!!
#11 Rob 2021-02-12 20:45
Jurym :D #Za te 2 mld na TVP podziękujcie Tuskowi-on to wprowadził myśląc że PO będzie rządziła do końca świata#

Głupich nie sieją, sami się rodzą.
Jurym, jeśli nie wiesz co oznacza to przysłowie to zapytaj pana Google'a

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.