Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Flaga Niemcy

Wielu słubiczan pracuje i jest ubezpieczonych za Odrą, dla nich ważna informacja: szczepienia na COVID-19 będą prowadzone również we Frankfurcie. Punkt szczepień zostanie zorganizowany na terenie targów (Messegelände).

Szczepienia na COVID-19 we Frankfurcie mają rozpocząć się 18 stycznia. Jak wyjaśniają specjaliści ze Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji, prawo do zaszczepienia w Niemczech ma kilka grup osób.

Po pierwsze, ci, którzy są ubezpieczeni w Niemczech. Kolejna grupa to osoby, które są w tym kraju zameldowane lub mające tu miejsce stałego pobytu. Po trzecie, osoby zatrudnione w niemieckich placówkach medycznych i opieki nad osobami starszymi lub pracujące za granicą na zlecenie takich placówek.

Podobnie jak w Polsce, również w Niemczech wyznaczono kolejność, w jakiej kolejne grupy społeczne i zawodowe będą mogły przystępować do szczepień.

W pierwszej kolejności zaszczepione zostaną:

  • osoby w wieku 80 lat i starsze,
  • mieszkańcy domów seniorów i domów opieki dla osób starszych oraz ich personel,
  • personel ambulatoryjnej opieki nad osobami starszymi,
  • personel placówek medycznych o szczególnie wysokim ryzyku zakażenia, na przykład personel pogotowia ratunkowego, personel sprawujący opiekę medyczną nad chorymi na COVID-19, pracownicy specjalistycznej ambulatoryjnej opieki paliatywnej i pracownicy centrów szczepień,
  • personel lekarski i pielęgniarski w placówkach medycznych, w których leczą osoby szczególnie narażone na ciężki lub śmiertelny przebieg choroby Covid-19, czyli w szczególności personel oddziałów onkologicznych lub medycyny transplantacyjnej.

Osoby spoza tych grup będą szczepione w późniejszym terminie.

Terminy szczepień we Frankfurcie nad Odrą można uzgadniać telefonicznie od 4 stycznia pod numerem 116 117. W czasie rozmowy telefonicznej zostaną zweryfikowane uprawnienia do szczepienia i zostaną ustalone data i miejsce podania szczepionki.

Co ważne, osoby idące się zaszczepić, powinny wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem. Należy także zapoznać się z ulotką informacyjną i wypełnić formularz wywiadu. Dokument jest dostępny także po polsku. KLIKNIJ

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Dr. Sommer 2021-01-13 13:05
Co z tą pielęgniarką, która jako osoba zachęcająca do szczepienia podczas transmisji na żywo padła parę minut po szczepionce. Szpital i rodzina do dzisiaj dziwnie milczą. Może ktoś wie.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.