Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Adam Dyczkowski

Smutna wiadomość nadeszła z Zielonej Góry. 10 stycznia w tamtejszym Domu Księży Emerytów zmarł bp Adam Dyczkowski, były ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Miał 88 lat.

O śmierci hierarchy poinformowała na swojej stronie diecezja zielonogórsko-gorzowska. Emerytowany biskup 30 grudnia 2020 roku w ciężkim stanie trafił do szpitala. Powodem hospitalizacji były powikłania po zachorowaniu na Covid-19.

Bp Adam Dyczkowski urodził się 17 listopada 1932 r. w Kętach, gdzie jego ojciec był nauczycielem matematyki. W 1952 r. wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, a 23 czerwca 1957 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Bolesława Kominka. Później studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uzyskał tytuł doktora w zakresie filozofii przyrody.

Święcenia biskupie uzyskał w 1978 r. W 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym w nowo utworzonej diecezji legnickiej, a rok później otrzymał nominację na biskupa zielonogórsko-gorzowskiego - 19 lipca 1993 r. objął kanonicznie rządy w diecezji.

W czasie jego posługi w diecezji miały miejsce takie wydarzenia jak: obchody pięćdziesięciolecia polskiej administracji kościelnej w Gorzowie Wlkp. w 1995 r., wizyta papieża Jana Pawła II w 1997 r., rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego bp. Wilhelma Pluty w 2002 r.

W trakcie swojej posługi nie raz miał okazję odwiedzać obie słubickie parafie. Mieszkańcy Słubic szczególnie zapamiętali jego zaangażowanie w pomoc osobom poszkodowanym w pożarze bazaru w 2007 roku. Uruchomił wtedy zbiórkę pieniędzy dla pogorzelców przez diecezjalną Caritas.

Pod koniec 2007 r. przeszedł w stan spoczynku. Na emeryturze zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze. Bp Dyczkowski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gorzowa Wlkp., Głogowa i Zielonej Góry. Uniwersytet Zielonogórski wyróżnił go doktoratem honoris causa.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 mikado 174 2021-01-11 21:11
chyba nikt nie zapłacze?
ja na pewno łezki nie uronię :-x

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.