Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Dwupasmówka

Zakończył się zlecony przez GDDKiA remont tzw. dwupasmówki, czyli głównej arterii komunikacyjnej Słubic. Dziury zniknęły, położono nowy asfalt, są nowe oznaczenia pionowe i poziome. Kierowcy skarżą się jednak na nieodpowiednio wykonane zatoczki parkingowe i pobocze. Zapytaliśmy burmistrza, czy zamierza interweniować.

W ciągu ostatnich tygodni na wielu ulicach Słubic ruszyły remonty dróg. Zdecydowana większość z nich to inwestycje gminne, ale za modernizację drogi krajowej nr 31, przechodzącej przez centrum Słubic, wzięła się także Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Zdaniem GDDKiA, głównym celem remontu było przywrócenie parametrów powierzchniowego odwodnienia drogi, które wskutek upływu czasu nie działało właściwie. Remont objął liczący 517 metrów odcinek Al. Młodzieży Polskiej, tzw. dwupasmówki, od skrzyżowania w ul. Wojska Polskiego (przy Biedronce) do skrzyżowania z ul. Kościuszki.

Bezpieczeństwo priorytetem dla GDDKiA

- W 2019 modernizowaliśmy jedną nitkę tej drogi, a w tym roku postanowiliśmy wyremontować drugą, oby doprowadzić do jednakowego stanu obu jezdni – wyjaśnia Marek Pilaczyński z biura prasowego zielonogórskiego oddziału GDDKiA. Wykonawcą robót była spółka Strabag Infrastruktura Południe, a całość kosztowała 1,15 mln zł.

Przez kilka tygodni mieszkańców, szczególnie tych zmotoryzowanych, czekało sporo utrudnień, ale się opłaciło. Dziury zniknęły, jest nowa nawierzchnia asfaltowa, wymieniono krawężniki, są nowe znaki drogowe, oznaczenia pionowe i poziome.

- Przy realizacji tej, jak i każdej drogowej inwestycji, priorytetem jest  dla nas poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Stąd np. obniżone podjazdy na przejściach dla pieszych i barierki – wyjaśnia M. Pilaczyński.

Kierowcy się skarżą

Nie wszyscy jednak są zadowoleni. Przedsiębiorcy mający swoje firmy przy dwupasmówce, jak i odwiedzający ich klienci, skarżą się na źle – ich zdaniem – wykonane zatoczki parkingowe i nieuporządkowane pobocze.

- Ktoś ewidentnie nie pomyślał. Miejsce do parkowania nie jest optymalnie wykorzystane, a przecież wszyscy dobrze wiemy, jaki jest z tym problem w naszym mieście. Obok jest szewc, apteka, liczne sklepy, a nie ma gdzie zostawić auta. Wykonanie pobocza to dramat – uważa Maciej Tomasik, właściciel jednego z punktów usługowych, z którym rozmawialiśmy.

Skargi dotarły również do burmistrza, który śledził prowadzoną przez GDDKiA inwestycję. Czy zamierza w tej sprawie interweniować? – Z dyrekcją jesteśmy w stałym kontakcie od dawna. Rozmawiamy, choć nie zawsze jest to łatwa współpraca – powiedział naszej redakcji.

Burmistrz chce więcej miejsc parkingowych

Zdaniem burmistrza nie wszystkie pomysły GDDKiA są do końca trafione, np. barierki na chodniku przy ul. Wojska Polskiego za skarbówką. – Zamiast podnosić bezpieczeństwo utrudniają życie mieszkańcom, na dodatek wyglądają niezbyt estetycznie – uważa M. Olejniczak.

Czy w sprawie miejsc parkingowych przy al. Młodzieży Polskiej zmotoryzowani mogą liczyć na jego pomoc? - Dostrzegam problem i będę rozmawiał o tym, aby wzdłuż drogi krajowej nr 31, tam gdzie można, wygospodarować więcej miejsc parkingowych, których w mieście wiecznie brakuje. Gmina weźmie te koszty na siebie. Niewykluczone, że dogadamy się także w sprawie poprawienia tych, które zostały niedawno wykonane przy dwupasmówce – podsumował.

Przedsiębiorcy nie zamierzają odpuszczać i rozważają m.in. napisanie do zielonogórskiego oddziału GDDKiA petycji w tej sprawie. Do tematu będzie wracać.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 marek67slubice 2020-12-21 18:08
Ma być dużo miejsc parkingowych....przy Wieży Kleista...
#2 Daro33 2020-12-21 20:47
Błagam nie nazywajcie tego remontem. To po prostu odświeżenie nawierzchni i z remontem nic nie ma wspólnego. Zerwana nawierzchnia miała chyba grubość kartki papieru.
#3 ja28rek 2020-12-21 21:44
Idź człowieku lepiej do okulisty zanim następnym razem porównasz 5cm do kartki papieru.
#4 Daro33 2020-12-22 19:55
:o Boshe...

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.