Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Kunowice

Wojewoda lubuski opublikował listę inwestycji objętych wsparciem w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Był to konkurs – z 300 wniosków złożonych w woj. lubuskim, do dofinansowania wybrano 73. Niestety, wśród nich nie ma ani gminy Słubice, ani powiatu słubickiego.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast, tzw. tarcza dla samorządów. Łącznie w skali całego kraju fundusz ten wynosi 6 mld zł. Wnioski składane są za pośrednictwem wojewodów. Pierwszy etap trwał od 27 lipca do 10 sierpnia. Wnioski złożyły wszystkie samorządy w woj. lubuskim i wszystkie też dostały dofinansowanie – łącznie trafiło do nich 160 mln 518 tys. zł.

Wsparcie dla Górzycy i Rzepina

Drugi nabór odbył się już w formie konkursu. Do 30 września do wojewody lubuskiego wpłynęło 300 wniosków, złożonych przez samorządy powiatowe i gminne. Z tego 73 otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę 84 mln 52 tys. zł. 8 grudnia Władysław Dajczak ogłosił listę inwestycji, która zostanie dofinansowana w ramach drugiego etapu podziału środków.

Na liście są 3 inwestycje z powiatu słubickiego. Jakie? Gmina Górzyca otrzyma 500 tys. zł na budowę sieci wodociągowej w Spudłowie i 1 mln zł na rozbudowę Szkoły Podstawowej im. Kresowian w Czarnowie, a Rzepin dostanie 1,5 mln zł na budowę kanalizacji w Kowalowie.

Gmina i powiat bez dofinansowania

Żadna dotacja z tego rozdania nie trafi do gminy Słubice. - Złożyliśmy do wojewody lubuskiego dwa wnioski. Pierwszy na budowę Szkoły Podstawowej w Kunowicach, a drugi na przebudowę parku przy al. Niepodległości. Wnioski były naprawdę solidnie przygotowane, z dokładnymi analizami. Niestety, nie otrzymaliśmy dofinansowania – poinformowała portal Słubice24 Adriana Dydyna-Marycka, wiceburmistrz Słubic.

Szczęścia nie miał również powiat słubicki, który podobnie jak gmina złożył dwa wnioski. – Staraliśmy się o dofinansowanie na remont jednej z dróg powiatowych oraz budowę hali sportowej przy Zespole Szkół Licealnych Słubicach. Nie zostały one uwzględnione – przekazał naszej redakcji Robert Włodek, wicestarosta słubicki.

Wcześniej dostali na hale sportowe

Warto przy tym wspomnieć, że oba nasza samorządy otrzymały wsparcie w ramach pierwszego etap, gdzie pieniądze były rozdzielane wg ustalonego algorytmu.

Gminie Słubice przypadło 2,9 mln zł, które przeznaczono na budowę hali sportowej przy SP3 (ZOBACZ), a powiat słubicki otrzymał prawie 700 tys. zł, które mają wspomóc również budowę hali sportowej, ale przy ogólniaku.

Będą dalej aplikować

Gmina zapowiada jednak, że nie zamierza składać broni. - Będziemy ponownie wnioskować o pomoc, ale już na inne zadania inwestycyjne, bo nie można na te same, które zostały wcześniej odrzucone. Będziemy celować w oświatę, potrzeb nie brakuje. Ma być jeszcze jeden nabór, do rozdysponowania zostało nieco rządowych pieniędzy – zapowiada A. Dydyna-Marycka.

Inwestycje bez opóźnień?

Czy brak dofinansowania oznacza opóźnienia w realizacji wspomnianych inwestycji? – Te środki mamy zabezpieczone w budżecie – zapewnia wiceburmistrz.

Nieco gorzej może być w powiecie, który cały czas realizuje tzw. plan naprawczy (ZOBACZ) i musi zaciskać pasa. – Będziemy szukać każdych środków i możliwości, aby ukończyć budowę hali. Wierzę, że zostanie oddana do użytku przed rokiem szkolnym 2021/2022 – przekazał naszej redakcji starosta Leszek Bajon.

Więcej informacji o rządowym dofinansowaniu i pełną listę zadań objętych wsparciem można znaleźć na stronie www.lubuskie.uw.gov.pl.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.