Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Marsz kobiet

26 października w Słubicach odbył się marsz w obronie praw kobiet. Ulicami miasta przeszło około pół tysiąca osób wyrażając swoje niezadowolenie z zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. 

Spontaniczna akcja

Wydarzenie spontanicznie, w ciągu jednego dnia, zorganizowała słubiczanka Wiktoria Górkiewicz. Protestujące kobiety (ale również mężczyzn) zaprosiła na plac Bohaterów. Odzew był duży, bo na marszu pojawiło się około pół tysiąca osób.

- Zebrałyśmy się tutaj, bo jesteśmy oburzone decyzją trybunału. Decyzją, która zapadła poza nami i godzi w nasze prawa. Chcemy wesprzeć kobiety protestujące w innych miastach. Mam dość piekła kobiet – powiedziała naszej redakcji.

Protest oburzonych

Zebrany tłum, przy eskorcie policji, ruszył w miasto, w stronę kościoła NMP Królowej Polski, gdzie był zaplanowany finał marszu. Z ust uczestników padały hasła m.in. „Mamy dość”, „To jest wojna”, „Piekło kobiet”, „Nauka nie fanatyzm”, „Nie jestem inkubatorem”. Protestujący nie kryli swojego oburzenia - w dosadnych słowach oberwało się także dwóm partiom, które wspierają zaostrzenie przepisów aborcyjnych - PiS i Konfederacji.

Policja bez zastrzeżeń

Choć marsz spowodował utrudnienia w ruchu, większość kierowców, która oczekiwała na przejazd, klaksonami i machaniem wyrażała swoje poparcie dla uczestników. Żadnych incydentów nie zanotowała także policja. – Uczestnicy mieli maseczki, zachowywali się spokojnie. Nie było konieczności karania mandatami czy stosowania pouczeń – powiedziała w rozmowie z nami Magdalena Jankowska ze słubickiej komendy.

Bez starosty i burmistrza

Wśród uczestników pojawili się lokalni politycy i samorządowcy. Był m.in. wicestarosta Robert Włodek, radna gminy Słubice Agnieszka Pakulska, poseł Zielonych Tomasz Aniśko, lokalni politycy Mariusz Dubacki i Bernard Łysiak. Na proteście nie pojawili się starosta Leszek Bajon i burmistrz Mariusz Olejniczak.

Ten ostatni napisał na swoim profilu na Facebooku, że co prawda zgadza się, że każda kobieta powinna mieć wybór, ale ma wątpliwości co do formy protestów. - Oburza mnie zarówno język nienawiści, jaki pojawia się w publicznych wypowiedziach na temat uczestników protestów, jak i malowanie wulgarnych haseł na kościołach czy innych budynkach. Według mnie to nie jest dobra droga - stwierdził.

Będą kolejne marsze

Jak zapowiada W. Górkiewicz, poniedziałkowy marsz to dopiero początek. – Rozmawiałam z przybyłymi kobietami i chcemy to kontynuować – podkreśla. Kolejny marsz już zaplanowały w najbliższą środę, 28 października. O godz. 16:30 protestujący spotkają się ponownie na pl. Bohaterów, ale tym razem przejdą pod most graniczny.

Zapraszamy na nasz materiał. Uwaga, film zawiera treści niecenzuralne.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Rob 2020-10-27 18:42
Ciekawe, czy jutro 27-10-2020 też zostanie wyłączone światło we wszystkich latarniach na placu Bohaterów ?
#2 germanik2753 2020-10-27 21:37
Oooo,to prawda ? W takiej sytuacji zaciekawiło by mnie kto ma klucz od tablicy z bezpiecznikami !!??
#3 Daro33 2020-10-28 00:11
Nie wiem już która strona ma większego hopla. Rząd który wywołał zamieszki czy też ludzie którzy manifestują niezadowolenie z tego tytułu w czasie epidemii. Oczywiście wyrażam sprzeciw co do wyroku TK ale jeszcze na głowę nie upadłem aby dołączyć do tego marszu głupoty. Są inne sposoby... P.S oprócz dzieci pstrykajacych sobie sweet focie na fejsa, zabrakło emerytów i rencistów szukających wirusa. Gratulacje!
#4 Schneider20 2020-10-28 03:52
Abstrahując od manifestacji, zastanawia mnie hipokryzja naszej skrajnej lewicy wraz z totalną opozycją bo wcześniej skandowali hasła Konstytucji a teraz występują przeciwko niej, przy okazji podpalając Polskę :sad:
#5 Rob 2020-10-28 08:19
@ Daro33 - piszesz, że są inne sposoby wyrażania sprzeciwu. Niby jakie ?
#6 sarmata 2020-10-28 10:46
Można np. coś merytorycznego głosić a nie skandować pod świątyniami i niszczyć mienie. Pod trybunał sobie idźcie a nie pod kościoły. Można mieć różne zadnie na różny temat, ale jak najpierw lewica macha konstytucją, a później podważa zasadność tej konstytucji to proszę się zastanowić czy wasz protest jest merytoryczny. I proszę wskazać mi osobę z Trybunału konstytucyjnego która nosi sutannę lub orzekała w tej sprawie. Kościół od tysięcy lat ma takie zdanie i teraz Lewica chce wmówić społeczeństwu ze to ci którzy ich urodzili i wychowali się mylili? Pragnę zauważyć że wszyscy zwolennicy aborcji zdążyli się urodzić.
#7 Daro33 2020-10-28 17:58
Rób pomysł chyba jesteś dorosły. Pchać się w środku pandemii na marsz to głupota i nieodpowiedzialność.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.