Problemy związane z alkoholem - które wynikają z picia jego niekontrolowanej ilości, zbyt szybko lub zbyt często - należą do najważniejszych problemów zdrowia publicznego w Polsce i na całym świecie. Wiele osób ma problemy z kontrolowaniem tej używki na pewnym etapie swojego życia, a miejsca takie jak Prywatny ośrodek leczenia uzależnień AURORA powstają po to, by pomagać im, jak również udzielać wsparcia całym rodzinom alkoholików.
- Czy leczenie uzależnień w ośrodkach jest skuteczne?
- Jak rozpoznać, że alkohol stał się problemem?
- Na czym polega leczenie alkoholika?
- Prywatny ośrodek leczenia uzależnień Aurora - dlaczego warto?
Alkoholizm to bardzo powszechny, ale też bardzo delikatny problem. Istnieje też cienka granica między spożywaniem alkoholu, nad którym ma się kontrolę, a nałogowym. Warto dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej, aby zachować czujność.
Czy leczenie uzależnień w ośrodkach jest jest skuteczne?
Dobra wiadomość jest taka, że bez względu na to, jak poważny może się wydawać problem, większość osób z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem alkoholu może skorzystać z jakiejś formy leczenia, oferowanej przez ośrodek leczenia uzależnień. Badania pokazują, że około jedna trzecia osób leczonych z powodu problemów alkoholowych nie ma dalszych objawów w ciągu roku od zakończenia terapii. Wiele innych osób znacznie ogranicza spożycie alkoholu i zgłasza mniej problemów związanych z alkoholem, co daje nadzieję, iż faktycznie odpowiednio dopasowane leczenie alkoholizmu ma sens.
Jak rozpoznać, że alkohol stał się problemem?
Zespół nadużywania alkoholu to stan chorobowy diagnozowany przez lekarzy, gdy pacjent nadużywa tego rodzaju używek. Stan może mieć różną postać - od łagodnego do ciężkiego. Jeśli odpowie się twierdząco na dwa lub więcej z poniższych pytań, które wskazują na objawy alkoholizmu – jest duże prawdopodobieństwo, iż podjęcie leczenia jest konieczne.
Czy w ciągu ostatniego roku:
- zdarzyło się, że piłeś więcej lub dłużej, niż zamierzałeś?
- zauważyłeś, że picie często przeszkadzało Ci w wypełnianiu domowych bądź zawodowych obowiązków?
- piłeś, mimo że sprawiało to kłopoty rodzinie lub znajomym?
- zrezygnowałeś lub ograniczyłeś czynności, które były dla Ciebie ważne lub interesujące, aby się napić?
- wpadałeś w sytuacje podczas lub po piciu, które były zagrożeniem dla Twojego bezpieczeństwa (takie jak prowadzenie pojazdu po alkoholu, pływanie, uprawianie niebezpiecznego seksu i tym podobne)?
- nadal piłeś, mimo że czułeś się przygnębiony, niespokojny lub pogłębiałeś inny problem zdrowotny?
Jeśli odpowiedziałeś „tak” na dużą ilość tych zapytań, niestety jest duża szansa na to, iż już wiesz z autopsji, co to jest alkoholizm i powinieneś szukać pomocy w miejscach takich jak ośrodki leczenia uzależnień lub poprosić kogoś o pomoc i udzielenie wsparcia w ich poszukiwaniu. Im więcej masz objawów, tym pilniejsza jest potrzeba zmiany. Pracownik służby zdrowia może przeprowadzić formalną ocenę objawów, aby sprawdzić, czy rzeczywiście w Twoim przypadku występuje zaburzenie związane z używaniem alkoholu.
Na czym polega leczenia alkoholika?
Aktualnie istnieje wiele różnych metod leczenia, dzięki znaczącym postępom w tej dziedzinie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat i rozwojowi miejsc takich jak ośrodki uzależnień. Ostatecznie nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, a to, co może działać dla jednej osoby, może nie być odpowiednie dla kogoś innego. Samo zrozumienie różnych opcji może być ważnym pierwszym krokiem do tego, by poznać możliwe sposoby leczenia alkoholizmu i wśród nich spróbować tych, które w danym przypadku okażą się najskuteczniejsze.
Zabiegi behawioralne są jedną z najczęściej wybieranych form leczenia i stosowanych przez niejeden ośrodek terapii uzależnień. Terapie behawioralne mają na celu zmianę zachowań związanych z piciem poprzez poradnictwo. Prowadzone są przez pracowników służby zdrowia i poparte badaniami wskazującymi, że mogą być korzystne. Oczywiście terapia alkoholowa może być też wspierana środkami medycznymi. Chodzi o leki, które pomagają ludziom przestać lub zmniejszyć picie alkoholu i zapobiegać nawrotom i wspierają detoks alkoholowy. Są przepisywane przez lekarza pierwszego kontaktu lub innego pracownika służby zdrowia.
Jednak jedną z najskuteczniejszych form są grupy wzajemnej pomocy, jak AA i inne programy. Ich idea jest taka, że zapewniają wsparcie osobom rzucającym lub ograniczającym picie. W połączeniu z leczeniem prowadzonym przez ośrodek odwykowy, grupy wzajemnego wsparcia mogą stanowić cenną dodatkową pomoc w poradzeniu sobie z nałogiem alkoholowym.
Prywatny ośrodek leczenia uzależnień Aurora - dlaczego warto?
Aurora to prywatny ośrodek leczenia uzależnień, który zna dogłębnie problem, jakim jest alkoholizm leczenie tego nałogu jest w nim realizowane przez wykwalifikowaną, doświadczoną kadrę medyczną i psychologiczną, która pozostaje do dyspozycji pacjentów przez całą dobę. Warto wejść na stronę https://www.osrodek-aurora.pl/leczenie-alkoholizmu, by dowiedzieć się więcej na temat ośrodka, stosowanych przez niego technik walki z nałogiem oraz samej kadry.
Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Aurora
- Aleja Stachury 2
60-461 Poznań
Skuteczne terapie dla osób uzależnionych
- Leczenie alkoholizmu
- Leczenie narkomanii
- Detoks alkoholowy
- Detoks narkotykowy
Napisz lub zadzwoń!
- Ośrodek i telefon czynny 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu!
- E-MAIL: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- TEL.: +48 600 061 600
https://www.osrodek-aurora.pl/
[artykuł partnerski]