Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Collegium Polonicum w Słubicach

W Collegium Polonicum uroczyście zainaugurował działalność nowy kierunek studiów - European New School of Digital Studies. Ze względu na aktualną sytuację pandemiczną, otwarcie odbyło się w przestrzeni wirtualnej.

22 października uroczyście zainaugurowano European New School of Digital Studies (ENS). Przypomnijmy, jest to wspólna inicjatywa Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która ma swą siedzibę w Collegium Polonicum w Słubicach. Pierwsi studenci na kierunku Master of Digital Entrepreneurship rozpoczną naukę w semestrze zimowym 2020/21, na razie online.

Będą przekraczać granice

Uroczystość otworzył i poprowadził prof. Jürgen Neyer, dyrektor European New School of Digital ​Studies. Podkreślił, jak ważne jest dla niego to, że siedziba nowego kierunku mieści się „na granicy”. - Jesteśmy dumni, że mamy swoją siedzibę w dwumieście Frankfurt nad Odrą i Słubice. I z przyjemnością podejmujemy wyzwanie, aby przekraczać granice rozumiane w różny sposób – powiedział szef nowego kierunku.

Do transgraniczności odniosła się również prof. dr Julia von Blumenthal, prezydentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina. - European New School of Digital Studies to powrót do naszych pierwotnych zadań. Umacniamy wspólną międzynarodową rolę pomostu i wznosimy partnerstwo z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na nowy poziom oferując innowacyjne badania i nauczanie oraz stale oddziałując na region – powiedziała w powitaniu.

Ważna międzynarodowa współpraca

Prof. Bogumiła Kaniewska, rektor UAM podkreśliła, że ENS jest symbolicznym ukoronowaniem wieloletniej kooperacji pomiędzy UAM a Viadriną. Życzyła studentom, aby ich akademicka przygoda była wspaniałym początkiem zawodowego sukcesu.

Wystąpienia w formie nagrań wideo z życzeniami i gratulacjami przekazali również: minister ds. nauki Brandenburgii dr Manja Schüle, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak oraz ambasador Francji w Niemczech Anne-Marie Descôtes.

Nowych studentów, profesorów oraz pracowników ENS powitali również włodarze Słubic i Frankfurtu - Mariusz Olejniczak i Rene Wilke. Zaprosili ich do współpracy i wspólnego działania.

Wyzwania cyfryzacji

Ostatnim elementem uroczystości była dyskusja panelowa pt. „The University Worth Fighting For”. Dotyczyła ona bardzo aktualnego tematu - szans i wyzwań, które cyfryzacja stawia przed nauką i uniwersytetami. Prelegentami debaty byli: dr Nishant Shah, dyrektor ds. badań i rozwoju ArtEZ University for the Arts w Holandii, Linda Walter, absolwentka Viadriny i założycielka bloga „Future Challenges”, oraz dr Paul von Bünau, prezes idalabu, Agency for Data Science.

- Otwarcie ENS w Collegium Polonicum to początek nowego rozdziału i kolejny etap rozwoju placówki. Mimo trwającej pandemii zespoły naukowców i współpracowników partnerskich uniwersytetów realizują wspólne projekty, plany i postawione cele – podkreśla Ewa Bielewicz Polakowska z CP.

Jak było na inauguracji? Zapraszamy do obejrzenia transmisji - KLIKNIJ.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.