20 października zapadła decyzja o przeznaczeniu szpitala w Słubicach do opieki nad chorymi na COVID-19. Mówiło się o tym już wcześniej, dlatego jeszcze 13 października wysłaliśmy do biura wojewody lubuskiego pytania dotyczące dalszego funkcjonowania służby zdrowia w powiecie słubickim. Wczoraj otrzymaliśmy odpowiedź.
Wojewodę Władysława Dajczaka zapytaliśmy, czy to prawda, że lecznica w Słubicach zostanie przekształcona w szpital dla pacjentów z COVID-19 oraz ile miejsc dla takich pacjentów będzie w szpitalu? To w międzyczasie stało się faktem – wczoraj poznaliśmy szczegóły tej decyzji (ZOBACZ).
Ale nie tylko sama kwestia przekształcenia jest w tej sprawie istotna. Mieszkańcy zastanawiają się, w jaki sposób będzie wyglądać opieka medyczna w naszym powiecie w ciągu najbliższych tygodni, a może miesięcy.
Dlatego wysłaliśmy wojewodzie poniższe pytania.
- Co z obecnymi pacjentami i planowanymi przyjęciami / zabiegami?
- Jaki personel będzie obsługiwać szpital zakaźny?
- Co z poradniami przyszpitalnymi?
Odpowiadający w imieniu wojewody Karol Zieleński (dyrektor biura) poinformował, że „za rozwiązania organizacyjne działalności podmiotu leczniczego odpowiada kierownik tego podmiotu”.
- Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, kierownik jest obowiązany do wdrożenia i zapewnienia funkcjonowania systemu zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych, obejmującego m.in: organizację udzielania świadczeń zdrowotnych – czytamy w jego odpowiedzi.
Całe pismo można przeczytać TUTAJ.
Czy to oznacza, że w tym wypadku to prezes szpitala jest odpowiedzialny za zapewnienie pacjentom (także tym "niecovidowym") odpowiedniej opieki, również w sytuacji, gdy ci nie będą mogli skorzystać ze świadczeń medycznych na terenie jego szpitala? O to dopytamy zarówno szefa słubickiej lecznicy Łukasza Kaczmarka, jak i biuro wojewody.
Podczas wczorajszego spotkania przed szpitalem (ZOBACZ), Ł. Kaczmarek mówił, że już trwają poszukiwania miejsca na terenie Słubic, gdzie mogłyby zostać przeniesione poradnie. A co planowanymi operacjami, porodami, jak ma dalej funkcjonować Szpitalny Oddział Ratunkowy? Odpowiedzi na te pytania nadal nie ma, ale zgodnie z zapowiedziami prezesa i starosty Leszka Bajona, wkrótce powinniśmy je poznać.
Do tematu będziemy wracać.
Komentarze
czyli wojewoda może kazać cokolwiek i prezes szpitala MUSI to wykonać???!?!?!?!
pytania konkretne a odpowiedzi brak, to jakiś bełkot urzędniczy, zapraszam pana dykreotra biura albo wojewoda do Słubic na rozmowe z mieszkancami, zobaczycie jaka jest prawda
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.