Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Szczątki

Wracamy do tematu badań prowadzonych na terenie byłego, niemieckiego obozu pracy w Świecku, który funkcjonował w latach 1940-1945. Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN dokonał odkrycia kolejnych ludzkich szczątków – łącznie 20 osób.

Karny obóz pracy wychowawczej Lager Schwetig „Oderblick” funkcjonował w latach 1940-1945. Został założony przez Niemców w okresie rozpoczęcia prac przy budowie autostrady z Frankfurtu do Poznania. W założeniu miał być narzędziem zapewniającym sprawne działanie systemu niewolniczej pracy przymusowej.

W ubiegłym roku zespół ekspertów z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazł szczątki 21 osób na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Prace były kontynuowane we wrześniu tego roku. W trakcie poszukiwań odnaleziono szczątki kolejnych 20 osób, w tym masową jamę grobową, w której pochowano 6 osób.

Więcej na temat obozu i tragicznej historii jego więźniów znajdziecie w artykule Rolanda Semika pt. "Wychowawczy obóz pracy w Świecku. Relacje świadków ze Słubic" oraz "Obóz pracy przymusowej Oderblick w Świecku".

Poniżej zdjęcia z miejsca odkrycia (Źródło: IPN)

 
 
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.