Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Punkt czerpania wody

Minione dwa miesiące strażacy ochotnicy z Rzepina spędzili bardzo pracowicie. Własnymi siłami przygotowali nowy punkt czerpania wody na Ilance. Oczyścili zejście, wzmocnili podjazd. Tak przygotowane miejsce może nawet zastąpić sieć hydrantową, gdyby doszło do jej awarii.

Druhowie (i jedna druhna) z OSP Rzepin zrealizowali pomysł, który zrodził się w ich głowach już dawno temu. - Impuls do działania pojawił się pod koniec zeszłego roku, gdy przeprowadzaliśmy w tej lokalizacji wspólne ćwiczenia z OSP Lipinki Łużyckie, a konkretne plany na wiosnę, gdy sprawdzaliśmy tam sprawność motopomp – czytamy na ich profilu na Facebooku. Mowa o zarośniętym i zaniedbanym zejściu do Ilanki przy betonowym mostku.

Zobaczyli potencjał

Druhowie dostrzegli, że zaniedbane zejście jest bardzo dogodne do poboru wody przez samochody gaśnicze i motopompy. Dojazd brukowaną drogą i spory plac przed mostkiem umożliwiają manewrowanie wozami.

A przy okazji przypomnieli, że to miejsce ma także znaczenie historyczne – przed wojną przy tym właśnie mostku znajdowała się strażacka wieża i plac do ćwiczeń.

Czyścili i ubijali

Strażacy mieli co robić. Ich praca polegała na oczyszczeniu terenu wokół zejścia, wzmocnieniu i wykonaniu dodatkowych pochylni. Grunt został wyrównany, a na podjazd trafiło 8 ton tłucznia, który ochotnicy wyrównali i ubili.

To jednak nie koniec prac. W planach jest jeszcze wyrównanie schodków na zejściu do wody.

Będzie skąd brać wodę

Dlaczego taki punkt jest potrzebny? - Rzepin zyskał dogodny punkt czerpania wody na Ilance, który może uzupełniać lub nawet w najgorszym wypadku częściowo zastąpić sieć hydrantową np. w razie awarii – wyjaśniają druhowie.

Może z niego korzystać jednocześnie jeden samochód pożarniczy i nawet 4 motopompy. Przyda się też w razie konieczności budowy magistrali wężowej albo przy tankowaniu samochodów dowożących wodę.

Druhowie wszystkie prace wykonali nieodpłatnie, a zadanie ułatwiła im pomoc lokalnych firm.

Galeria zdjęć

Poniżej fotki z prowadzonych prac udostępnione przez OSP Rzepin.

 
 
 
 
 
 
 
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.