Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego w Świecku znaleziono szczątki 21 osób. Natrafił na nie zespół ekspertów z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Są to najprawdopodobniej ofiary niemieckiego obozu pracy przymusowej z czasów II wojny światowej.

Szczątki obóz Świecko

Odkrycie jest efektem prac poszukiwawczych jakie prowadzono w listopadzie na terenie Świecka. Celem badań była weryfikacja posiadanych przez Instytut Pamięci Narodowej informacji dotyczących pochówku więźniów karnego obozu pracy wychowawczej Lager Schwetig „Oderblick”, istniejącego w tym miejscu w latach 1940-1945. Chodziło przede wszystkim o odnalezienie masowych mogił. I to się udało.

- W wyniku prac wykopaliskowych ustalono częściowy przebieg granicy cmentarza oraz odsłonięto i przebadano 8 zbiorowych jam grobowych kryjących łącznie szczątki 21 osób – poinformował Instytut Pamięci Narodowej.

Skąd pewność, że to szczątki osób zmarłych bądź zamordowanych na terenie obozu w Świecku? Jak przekonuje IPN, świadczy o tym charakter pochówków oraz obrażenia widoczne na części materiału kostnego. Szczątki zostaną teraz poddane dokładnej analizie.

Więcej na temat obozu i tragicznej historii jego więźniów znajdziecie w artykule Rolanda Semika pt. "Wychowawczy obóz pracy w Świecku. Relacje świadków ze Słubic" oraz "Obóz pracy przymusowej Oderblick w Świecku".

Poniżej zdjęcia z miejsca odkrycia (źródło:IPN).

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.