Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych zaprasza na jesienny maraton edukacyjny. W trakcie cyklu spotkań będzie można dowiedzieć się więcej o owadach, ptakach i ekologii. W planie są także gry terenowe. Co, gdzie i kiedy? Sprawdźcie harmonogram.
Edukacja przyrodnicza w terenie to specjalność Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych. Jesień zapowiada się dla dziuplowej ekipy bardzo pracowicie. Najbliższych pięć weekendów to różne wydarzenia edukacyjne.
Po co nam owady?
Jesienny maraton zaczyna się w Górzycy. 19 września o 11.00 w parku wiejskim zainstaluje się Jesienna Akademia Owada.
- Prowadzący opowie o owadach, gdzie ich szukać, jak są zbudowane, jak się przygotowują do zimy, dlaczego giną i do czego są nam potrzebne. Potem pójdziemy w teren i będziemy łapali różne owady i o nich opowiadali, obserwowali w powiększeniu – wyjaśnia Natalia Duer z Dziupli.
Kto nabija się w butelki?
26 września o godz. 10.30 Dziupla zaprasza do lasku za torami w Rzepinie na Akademię Nabitych w Butelkę.
- Dr Krzysztof Kolenda z Uniwersytetu Wrocławskiego, bohater jednego rozdziału z "Książki o śmieciach" Stanisława Łubieńskiego, opowie o problemie śmieci ze strony przyrody, np. o tym dlaczego butelki po napojach są śmiertelną pułapką dla owadów i nie tylko – wyjaśnia N. Duer.
Uczestnicy wezmą też udział w kolejnym sprzątaniu tego miejsca.
Kto da się złapać na łące?
3 października przyjdzie czas na Ptasią Akademię w Słubicach. Tego dnia dziupla zaprasza na błonia przy porcie rzecznym. Odbędą się tam dwa spotkania - o godz. 8.00 i 10.30.
- Opowiemy na nich o ptakach, nacisk położy na pióra i ich funkcje. Będziemy wyciągali z sieci złapane ptaki i o nich opowiadali – zaprasza N. Duer.
Kto najlepiej rozwiąże przyrodnicze zagadki?
Kolejne trzy wydarzenia to Przyrodnicze Gry Terenowe.
- 17 października o godz. 11.00, park przy al. Niepodległości w Słubicach.
- 18 października o godz. 11.00, park przy ul. B. Chrobrego w Rzepinie.
- 24 października o godz. 11.00, park wiejski w Górzycy.
Na uczestników będzie czekać rozmaite zadania do wykonania, inne niż w latach ubiegłych. - Wśród nich będzie też kilka sportowych czy sprawnościowych, ale zawsze będą dotyczyć przyrody – wyjaśnia N. Duer. Będą też nagrody - oczywiście o tematyce przyrodniczej.
---
Projekt DZIKIPARKing sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich FIO.