Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Flaga Białorusi

Cała Europa z niepokojem śledzi rozwój wydarzeń na Białorusi. Z wielu stron płyną słowa otuchy i wsparcia dla mieszkańców tego kraju. Gest solidarności można zauważyć także w Słubicach. Na budynku starostwa zawisła biało-czerwono-biała flaga.

Umieścił ją tam starosta slubicki Leszek Bajon. Jak sam tłumaczy, barwy te są symbolem wolności oraz demokracji i są nieuznawane przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

To historyczna flaga Białorusi, zastąpiona w 1995 roku przez tę obecnie obowiązującą (z kolorem zielonym, nawiązującym do czasów, gdy Białoruś była sowiecką republiką). Obecnie jest jednym z ważnych symboli społecznego zrywu w tym kraju.

Starosta porównał obecne wolnościowe dążenia Białorusinów do czasów, gdy Polacy walczyli z komunistyczną dyktaturą. - Za naszą wschodnią granicą ludzie walczą o wolność. To jest ich sierpień – napisał w mediach społecznościowych.

 
 
 
 
 
 
 
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Lechita 2020-08-21 16:41
Komunistyczna dyktatura, to PZPR, a SLD to spadkobierca PZPR, czy w starostwie jest zgodność co do tego? :D Warto też dodać, że barwy flagi białoruskiej wraz z herbem Pogoń nawiązują do Wielkiego Księstwa Litewskiego, którego Białoruś jest głównym spadkobiercą.
#2 Mariusz W. 2020-08-21 19:22
Słabe to. Obecnie na Białorusi odbywają się wiece poparcia dla suwerenności i Łukaszenki, w których bierze udział znacznie więcej osób niż podczas protestów opozycji. Odbywają się one w ok. 60 miastach, nawet kilkutysięcznych. Nie ma o tym ani słowa w polskich środkach przekazu. I co, starosta wywiesi flagę państwową Białorusi (czerwono-zieloną)? Gdzie jest solidarność z tą większą częścią narodu białoruskiego?

Może warto się zastanowić przed wtrącaniem się w wewnętrzne sprawy innego kraju, że nie wszystko jest czarno-białe.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.