Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Lubuskie rowerem

Województwo Lubuskie jest położone w zachodniej Polsce. Posiada największą lesistość w naszym kraju, dlatego warto zaplanować wycieczkę rowerową po tych pięknych terenach. Jak się przygotować do takiej wyprawy? Jakie miejsca warto odwiedzić w województwie Lubuskim?

Łużyce i skansen Łużycki

Wybierając się na wyprawę po szlakach lubuskich, warto odwiedzić Łużyce i skansen Łużycki. Miejsca te znajdują się przy trasie Żary-Łęknica, natomiast w wiosce Buczyny położony jest skansen Łużycki – Ośrodek Kultury Łużyckiej. Zwiedzimy tutaj drewniane obiekty, które sprowadzone zostały z pogranicza do Łużyc Wschodnich, przy czym liczą one około 250 lat. Chaty robią niezwykłe wrażenie i z pewnością warto je odwiedzić. Co ciekawe, w jednej z nich odbywają się lekcje historii łużyckiej, jak i istnieje sala poświęcona prof. Matyniakowi, który był obrońcą Serbów Łużyckich. 

Łęknica – Geopark i Kompleks Mużakowski

Kolejnym punktem wycieczki rowerowej może być Łucznica i efektowny Geopark. Znajduje się tutaj trasa geoturystyczna "Dawna kopalnia Babina", która wskazuje na historię górniczą i piękny pogórniczy krajobraz. W tym miejscu trasa pieszo-rowerowa oznakowana jest tablicami w języku polskim i niemieckim, co jest sporym ułatwieniem. Koniecznie warto zobaczyć Łuk Mużakowa, który jest jednym z nielicznych moren czołowych zachowanych w dobrym stanie. Co ciekawe, występują tutaj również płytko zalegające pokłady węgla brunatnego, piasków kwarcowych i glin ceramicznych. Park Mużakowski jest największym parkiem w stylu angielskim w naszym kraju. 

Lubuskie rowerem

Płac w Brodach, autor: Merlin

Pałac w Brodach i Gryżyński Park Krajobrazowy

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Lubuskim jest pałac w Brodach, który wskazuje na tradycję połączoną z nowoczesnością. Ten efektowny barokowy pałac otoczony jest uroczym parkiem i pozwoli na odpoczynek na łonie natury. Jeśli zgłodniejemy, odwiedzić możemy pałacową restaurację serwującą wyśmienite dania. 

Jeśli chodzi o Gryżyński Park Krajobrazowy, na jego obszarze znajduje się aż pięć jezior; Jelito, Kałej, Jatnik, Grabinek i Bagienko. Ponadto, turyści podziwiają liczne stawy rybne i czystą wodę. Główną rzeką tego parku jest Gryżyński Potok, który ma swoje źródła w Gryżynie. Z pewnością doskonałą atrakcją podczas wyprawy rowerowej będą liczne źródła zboczowe o oryginalnych niszach źródliskowych. 

Łagów "Perła Ziemi Lubuskiej"

Łagów jest pięknym miasteczkiem, które odznacza się ciekawymi widokami, czystymi jeziorami i pięknymi zabytkami. Przejażdżkę możemy rozpocząć od zamku joannitów, przystając na chwilę w celu wejścia na wieżę. Widoki, jakie czekają na nas na górze, dodadzą nam sił i energii na dalszą jazdę. Za drewnianą bramą "Buczyny łagowskie" znajdziemy się blisko starego ewangelickiego cmentarza. Stąd możemy kontynuować jazdę po rezerwacie, podziwiając piękno miasteczka. 

Lubuskie rowerem

Jezioro Kałek, Marrigold

Pszczewski Park Krajobrazowy

W Pszczewskim Parku Krajobrazowym podziwiać możemy urozmaiconą rzeźbę terenu i liczne jeziora zachęcające do krótkiego postoju. Co ciekawe, w większość jeziora mają wydłużony kształt, natomiast turystycznie bardzo chętnie wykorzystuje się tutaj rzekę Obrę. Podczas przejażdżki nacieszymy oczy także małymi oczkami wodnymi, aż po rozległe zbiorniki. Największe jeziora znajdujące się na terenie Pszczewskiego Parku Krajobrazowego to Lubikowskie, Chłop, Wielkie i Szarcz. 

Jak przygotować się do wyprawy rowerowej?

Przed długą wyprawą rowerową po szlakach Lubuskich warto zadbać o dobrą kondycję. Kolejną kwestią jest zaplanowanie wyprawy, wybranie sprzętu i ekwipunku. Pamiętajmy o tym, że źle dobrany rower może zepsuć nam cały wyjazd. Konieczny jest dobry jakościowo sprzęt, który jest nie tylko wygodny, ale także mało awaryjny i wytrzymały. Trasa może bowiem przebiegać w trudnych warunkach, dlatego dobry rower to podstawa – najlepszą opcją jest rower trekkingowy, na którym możemy zamontować sakwy z całym potrzebnym ekwipunkiem.

Lubuskie rowerem

To, co zabierzemy na wyprawę rowerową zależy bardzo często od pory roku, w jakiej odbywa się wyprawa. Warto przygotować ubrania na każdą pogodę, zadbać także o kask, okulary przeciwsłoneczne i czapkę z daszkiem. Niezbędna będzie mała apteczka, którą możemy przyczepić do ramy roweru. Jeśli chodzi o jedzenie, warto zastanowić się, czy sami przygotowujemy prowiant, czy też odwiedzać będziemy restauracje. 

Jak wyglądają trasy rowerowe w Lubuskim?

Szlaki rowerowe w Lubuskim są niezwykle liczne i pozwalają zachować bezpieczeństwo w wielu miejscach. Zaplanowane zostały w taki sposób, aby nacieszyć zarówno oko, jak i duszę. Trasy są dobrze oznakowane, co dodatkowo wpływa na nasz komfort. Znajdują się tutaj głównie drogi asfaltowe, jak i betonowe lub gruntowe. 

[materiał partnera]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.