Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Jednym z najważniejszych punktów obrad czerwcowych rad miasta i powiatu jest udzielenie wotum zaufania i absolutorium władzom za rok 2019. I burmistrz Słubic, i zarząd powiatu słubickiego takie absolutoria od radnych otrzymali. 

Gmina Słubice

Jako pierwsza nad udzieleniem wotum zaufania i absolutorium burmistrzowi głosowała Rada Miejska w Słubicach. Sesja odbyła się 25 czerwca.  Głosowanie poprzedziła dyskusja nad raportem o stanie gminy, który burmistrz jest zobowiązany przygotowywać co roku. Obowiązek ten nakłada na niego ustawa o samorządzie gminnym.

ZOBACZ RAPORT

Kolejny rok nadwyżki

Radni zwrócili uwagę na to, że kolejny rok z rzędu Słubice mają nadwyżkę budżetową, która tym razem wyniosła blisko 3 mln zł. – Dochody zostały wykonane w 97 proc, a wydatki w 93. Był planowany deficyt, a rok zakończył się nadwyżką. Budżet jest pod kontrolą. Zobaczymy, jak to będzie w roku 2020, gdzie namieszał trochę koronawirus – powiedział radny Bernard Jasiewicz.

Co zdaniem radnych jest do poprawy? Zbyt mało tworzonych jest planów miejscowych i pozyskiwanych środków zewnętrznych na inwestycje.

Radny miał wątpliwości

Przeciw udzieleniu wotum zaufania głosował m.in. Piotr Gołdyn, który przedstawił swoje wątpliwości, związane m.in. z zaniechaniem planów zakupu terminalu w Świecku czy planowanej zmianie warunków zabudowy działki przy ul. Folwarcznej.

Wyniki głosowania nad wotum zaufania (poprzedza ono głosowanie nad absolutorium): za było 13 radnych, a przeciw – 2.  

Burmistrz przedstawił budżet

Kolejnym punktem było głosowanie nad udzieleniem absolutorium burmistrzowi Mariuszowi Olejniczakowi. Za głosowało 13 radnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu, jedna była przeciw.

 - Chciałbym podziękować pracownikom urzędu, którzy pracują nad tym, żeby budżet został zrealizowany tak, jak rada miejsca sobie tego życzy – mówił burmistrz Mariusz Olejniczak, przedstawiając najważniejsze dane dotyczące zeszłorocznego budżetu.

Dochód gminy Słubice za 2019 rok to 107 mln zł, a wydatki - 104 mln zł, z czego na inwestycji przeznaczono ponad 22 mln zł. Najważniejsze z nich to m.in. modernizacja pl. Bohaterów, hala przy SP2 czy mieszkania socjalne przy ul. Krótkiej. 

Powiat Słubicki

Trudny rok dla powiatu

Sesja absolutoryjna w powiecie odbyła się 30 czerwca. Głosowanie nad wotum zaufania i absolutorium dla zarządu poprzedziła dyskusja o raporcie o stanie powiatu słubickiego.

Radny i członek zarządu powiatu Sebastian Łukaszewicz zwrócił uwagę, że w 2019 roku rozpoczął się program naprawczy powiatu. - Praca w tych warunkach była jeszcze trudniejsza – podkreślił.

- Przychodziliśmy z ideałami i pomysłami, a bardzo szybko okazało się, że trzeba podjąć radykalne decyzje, zarówno te o charakterze personalnym, jak i dotyczące finansów i programu naprawczego – wspominał wicestarosta Robert Włodek.

Wyniki głosowania nad wotum zaufania dla zarządu powiatu: 11 głosów za i 5 przeciw.

Radni, którzy byli przeciwko, argumentowali to m.in. brakiem odpowiedzi na pisma od mieszkańców czy niezajęciem się w należyty sposób budowaniem sieci szkół w powiecie.

Szczegóły dotyczące pracy starostwa, realizacji uchwał rady, znajdują się w raporcie.

ZOBACZ RAPORT

Plan naprawczy i deficyt

- W 2019 r. mieliśmy 100 proc. wykonania dochodów, wydatki to 94 proc. planu. Na przestrzeni ostatnich kilku lat nie było tak wysokich środków na inwestycje, mimo tego, że jesteśmy w trakcie planu naprawczego – mówiła skarbnik Grażyna Neumann. Pokreśliła, że na koniec 2019 roku nie było w budżecie żadnych wymagalnych zobowiązań.

Dochody powiatu słubickiego w 2019 roku wyniosły prawie 52 mln zł, a wydatki blisko 2 mln więcej. Najważniejsze zeszłoroczne inwestycje to budowa drogi Nowe Biskupice - Rzepin oraz hali sportowej przy słubickim liceum.

Za udzieleniem absolutorium ponownie głosowało 11 radnych, a 5 było przeciw.

- Dziękuję za zaufanie radnym, a urzędnikom starostwa za ciężką pracę. Szczególne podziękowania należą się skarbnik Grażynie Neumann. To głównie dzięki niej, mimo programu naprawczego, udało się zrealizować szereg przedsięwzięć i inwestycji – powiedział starosta Leszek Bajon po głosowaniu.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Lechita 2020-07-05 17:40
Kiedy starostwo zamierza zbudować nowe boisko dla rolniczaka, które obiecane było już bardzo dawno temu?
#2 cinek88 2020-07-05 19:28
Lechita@ Obiecanki cacanki! ;-) Starostwo zajęte jest same sobą...
#3 Lechita 2020-07-06 16:19
@cinek88 - Jak pamiętam, to według szumnych zapowiedzi i obiecanek, nowe boisko miało powstać zaraz po sprzedaży terenów boiska lekkoatletycznego, które nadal istnieje, ale za chwilę zniknie, ponieważ tereny zostały sprzedane już dawno, a wkrótce ruszy tam budowa 6 budynków mieszkalnych, ale nowego boiska jak nie było, tak nie ma. Ciekaw jestem co starostwo ma na ten temat do powiedzenia.
#4 cinek88 2020-07-07 14:28
Lechita@ Nie bloków mieszkalnych a całe blokowiska. Zmieniono warunki zabudowy i wbrew protestom okolicznych mieszkańców mają tam powstać wieżowce :-?
#5 Lechita 2020-07-07 15:23
@cinek88 - Ma powstać 6 budynków 8-kondygnacyjnych, ale to akurat mi nie przeszkadza. Interesuje mnie jedynie, dlaczego nie ma nowego boiska, które miało powstać zaraz po sprzedaży terenów.
#6 cinek88 2020-07-07 15:39
To dziwne że tak łatwo można w tym mieście zmienić warunki zabudowy nie oglądając się na innych okolicznych mieszkańców. Ale faktycznie, jeszcze dziwniejszym jest fakt że do tej pory nie zrobiono tam dosłownie nic, według planów miało powstać nowe boisko.

ps. W końcu powiat (czyt. Starostwo), sprzedał tą działkę za kilka milionów, gdzie teraz są te pieniądze?

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.