Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Fundacja Mind

Fundacja na rzecz Collegium Polonicum ogłosiła wyniki tegorocznego konkursu Działaj Lokalnie. O dofinansowanie 6 tys. zł starało się 13 podmiotów. 10 z nich dostanie dotacje, w tym 5 jest z powiatu słubickiego. Na co przeznaczą zdobyte środki? 

Działaj Lokalnie to program grantowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego operatorem w naszym regionie jest Fundacja na rzecz Collegium Polonicum. Organizacje pozarządowe i grupy nieformalne mogą starać się o dotacje do 6 tys. zł na projekty, które angażują mieszkańców do działania na rzecz wspólnego dobra.

Premiowane zapobieganie epidemii

W tym roku konkurs skoncentrowany był wokół najważniejszego celu, jakim jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii COVID-19. I to właśnie temu mają służyć projekty, które będą realizowane.

- W tym roku wpłynęło dużo mniej wniosków niż w poprzednim, który był rekordowy, mieliśmy wtedy 33 wnioski do oceny. W tym tylko 13 - mówi Marta Stachowska, koordynatorka Ośrodka Działaj Lokalnie. - Niektóre organizacje ograniczyły działalność w czasie epidemii, a drugim powodem zapewne było to, że w tym roku wyraźnie należało wskazać, w jaki sposób projekty będą zapobiegać skutkom COVID-19 - dodaje.

Dofinansowanie otrzyma 10 najwyżej ocenionych wniosków. Spośród nich 5 pochodzi z powiatu słubickiego (i 5 z krośnieńskiego, który również jest obszarem działania ośrodka DL w Słubicach).

Kto i na co dostanie pieniądze?

Są wśród nich Cybińskie Stowarzyszenie Rozwoju PRO-EKO, których projekt nosi nazwę „Latawce jak motyle”. Młodzież z Cybinki będzie w czasie wakacji poznawała tajniki budowania latawców, a potem – ciekawy świat motyli podczas plenerowych zajęć z biologiem, pasjonatem tych owadów.

Towarzystwo Miłośników Polesia i Białkowa będzie namawiać do plenerowej gry w szachy – sami zrobią dużą szachownicę i będą uczyć młodzież zasad tej gry. A na koniec wakacji zorganizują turniej z nagrodami.

Fundacja Terapii i Rozwoju MIND ze Słubic zrealizuje projekt, który skupia się na wsparciu terapeutycznym tych mieszkańców miasta, którzy czują się dotknięci w negatywny sposób epidemią. Do ich dyspozycji będzie m.in. psycholog, psychoterapeuta, psychiatra, adwokat, coach.

W Górzycy grupa nieformalna działająca przy Polsko-Niemieckim Stowarzyszeniu Humanitas w Górzycy poprowadzi warsztaty z druku 3D dla młodzieży, będzie szyć maseczki (które trafią do mieszkańców, zwłaszcza tych starszych) oraz będzie czytać dzieciom bajki online.

W Słubicach zrealizowany zostanie jeszcze projekt grupy nieformalnej „Działkuj Lokalnie”. Jej animatorzy w czasie wakacji zorganizują trzy mini-festyny na terenie słubickich ogródków działkowych – głównie dla rodzin z dziećmi, po to, żeby miło i ciekawie mogli spędzić czas. Będą gry i zabawy dla starszych i młodszych.

ZOBACZ LISTĘ DOFINANSOWANYCH PROJEKTÓW

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.