W Słubicach ruszyła piąta odsłona projektu „Gminna Specjalistyczna Poradnia Rodzinna”. To przedsięwzięcie, które ma pomóc mieszkańcom, przede wszystkim rodzinom, we wszechstronnym rozwoju, głównie w zakresie kompetencji społecznych. Kto i jak może skorzystać z zajęć?
Specjalistyczna pomoc dla mieszkańców
Projekt formalnie rozpoczął się 1 kwietnia, ale dopiero nabiera rozpędu, ze względu na wcześniejsze ograniczenia związane z koronawirusem. Jest jednak sporo czasu na przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych działań, bo jego trwanie przewidziane jest do końca 2020 roku.
Na czym polega przedsięwzięcie? – W dużym skrócie na specjalistycznym wsparciu mieszkańców naszej gminy: dzieci, młodzieży i dorosłych – wyjaśnia Agnieszka Choina, koordynator projektu ze Stowarzyszenia po PROstu. Środki na jego finansowanie przekazała gmina Słubice.
Trzy kluczowe terapie
W ramach projektu odbywają się konsultacje i terapie – m.in. psychologiczne, pedagogiczne czy integracji sensorycznej.
- Podczas terapii psychologicznej będziemy pracować nad rozwojem emocjonalnym dzieci i młodzieży, oczywiście przy ścisłej współpracy z rodzicami. Liczymy, że spowoduje to zmianę ich świadomości w zakresie emocji oraz zwiększy ich umiejętności wychowawcze – opowiada A. Choina. Jak podkreśla, praca psychologiczna jest ważna w przy budowaniu poczucia własnej wartości oraz nabywaniu umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Z kolei terapia pedagogiczna ma na celu stymulację ogólnego rozwoju dziecka. – Chodzi o rozwijanie funkcji motorycznych, spostrzegawczości, percepcji wzrokowej, funkcji słuchowo-językowych, sprawności manualnej, doskonalenie umiejętności czytania i pisania oraz usprawnianie kompetencji matematycznych – wylicza nasza rozmówczyni.
Całość uzupełnia terapia integracji sensorycznej. W niej kluczowa jest stymulacja koordynacji wzrokowo-ruchowej, wzrokowo-słuchowej oraz wzrokowo-ruchowo-czuciowej. Podczas zajęć terapeuci będą pracować m.in. nad wzmocnieniem siły mięśniowej, eliminowaniem ograniczeń w stawach, poprawą krążenia czy prawidłowym przenoszeniem ciężaru ciała.
Duża skala potrzeb
Rola projektu jest niebagatelna, bo pozwoli on na zwiększenie dostępu do specjalistycznej pomocy na terenie naszej gminy. Jest to o tyle ważne, bo – jak podkreśla A. Choina – zakres tej pomocy wciąż jest niewystarczający w stosunku do potrzeb.
- Do stowarzyszenia zgłasza się wiele osób, które wymagając natychmiastowej pomocy specjalistów. Niestety, często muszą długo czekać na termin – opowiada koordynatorka.
Ma to się poprawiać właśnie dzięki działaniom podejmowanym w ramach tego typu projektów. - Jestem przekonana, że poprawa kompetencji społecznych oraz umiejętności wychowawczych wpłynie korzystnie na funkcjonowanie rodzin zamieszkujących naszą gminę – podsumowuje A. Choina.
Jak się zgłosić?
Z konsultacji i terapii mogą korzystać mieszkańcy gminy Słubic. Udział jest bezpłatny.
Dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej: www.stowarzyszeniepoprostu.pl.