Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

W obliczu prognozowanej na ten rok suszy, gmina postanowiła zadbać o nawodnienie drzew posadzonych w ubiegłym roku. W sumie planuje zamontować 120 hydrobuforów – specjalnych worków, służących do stopniowego nawadniania drzewek. 

Hydrobufor

Hydrobufory pojawiły się m.in. na Zielonych Wzgórzach (fot. UM Slubice)

Sprawa wycinania, ale i sadzenia drzew, budzi w ostatnim czasie duże zainteresowanie mieszkańców. Gmina tłumaczy, dlaczego niektóre drzewa musi wyciąć i jednocześnie deklaruje, że sadzone będą nowe (o tym więcej już niebawem).

O słubickim drzewostanie na łamach naszego portalu wypowiadała się również Natalia Duer z Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych, która jest Certyfikowanym Inspektorem Drzew (ZOBACZ).

Ekonomiczne podlewanie

Jednak o nowo posadzone, młode drzewa trzeba dbać. Wymagają one systematycznego podlewania. Dlatego gmina kupiła 120 specjalnych hydrobuforów, worków służących do nawadniania młodych drzewek.

Jak działa hydrobufor?

To specjalny worek, który dostarcza wodę drzewom w odpowiedniej ilości zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Woda w sposób kropelkowy, powoli i równomiernie dostaje się do gleby, bez zbędnych strat, co często występuje przy tradycyjnym podlewaniu.

Co roku sadzimy wiele nowych drzew, a ponieważ mamy coraz cieplejsze lata, zdecydowaliśmy się na taki właśnie krok – mówi burmistrz Mariusz Olejniczak.

PUK już zainstalował

Na hydrobufory gmina wydała 10 tys. zł. Pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych zamontowali je na drzewkach rosnących je m.in. przy skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i Jagiełły i na os. Zielone Wzgórza.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.