Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Po majówce rozpocznie się kolejny etap luzowania obostrzeń– czynne będą m.in. galerie handlowe, biblioteki, ale po pewnymi warunkami i zachowaniem ścisłych zasad sanitarnych. Jest zielone światło dla otwarcia żłobków i przedszkoli. 

Premier

29 kwietnia odbyła się kolejna konferencja prasowa, podczas której premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili, co będzie obejmował kolejny etap „odmrażania”, czyli znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19.

- Jesteśmy przekonani, że przejęliśmy pewną kontrolę nad koronawirusem, ale musimy działać ostrożnie – powiedział M. Morawiecki.

Co zmieni się od 4 maja?

  1. Otwarte będą centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe (o powierzchni sprzedaży pow. 2000 mkw.), ale z limitem osób i bez spożywania posiłków. Limit jest taki sam, jak w innych sklepach - na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Nie wlicza się do niej korytarzy. W centrach handlowych zamknięte pozostaną jednak kluby fitness, przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw) oraz miejsca, w których posiłki spożywane są na miejscu.
  2. Hotele i pensjonaty (i inne miejsca noclegowe) będą mogły ruszyć, pod warunkiem zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Ograniczona pozostaje działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych – np. siłowni, sal pobytu, basenów.
  3. Sklepy budowlane będą mogły być czynne w weekendy.
  4. Będą mogły otworzyć się biblioteki, muzea, instytucje kultury - jednak stopniowo i w różnym czasie. Decydować o tym będzie organ prowadzący daną placówkę, po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.
  5. Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od korzystać z rehabilitacji leczniczej. Jednak salony masażu nadal będą zamknięte.

Żłobki i przedszkola od 6 maja

Od 6 maja otwarte mają być także żłobki i przedszkola – żeby umożliwić rodzicom pójście do pracy. Organy prowadzące placówki (np. gminy) będą mogły je otworzyć, ale mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego i poszczególnych ministerstw.

Jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. A w wyjątkowych sytuacjach nawet je zamknąć.

Co w Słubicach?

Na jakich zasadach będą działały słubickie przedszkola, żłobek oraz instytucje kultury? Rzecznik Urzędu Miejskiego w Słubicach Beata Bielecka poinformowała nas, że w tej chwili burmistrz analizuje sytuację i wkrótce zostanie podanych więcej konkretów. Do tematu wrócimy.

Dalsze luzowanie zależy od sytuacji

Premier podał trzy główne czynniki, które mają wpływ na ogłaszanie kolejnych etapów „odmrażania” życia społecznego i gospodarczego. Pierwszym jest przyrost zachorowań, drugim – dystansowanie społeczne, a trzecim wydajność służby zdrowia, czyli ilość łóżek gotowych na przyjęcie ewentualnych chorych na COVID-19.

Dlatego kolejnych etapów luzowania możemy się spodziewać co dwa tygodnie – ale zależy to od sytuacji.

- Wypłaszczanie krzywej to i tak wyboista droga. Luzowanie obostrzeń nie powinno nas zachęcać do zbytniego folgowania sobie – zaznaczył M. Morawiecki.

Najważniejsza jest dyscyplina społeczna

- Proszę o dyscyplinę społeczną, to od niej zależy tempo dalszego uwalniania gospodarki, dzięki temu będziemy mogli poradzić sobie z tym, co nam zagraża, czyli z kryzysem gospodarczym. Utrzymujmy dyscyplinę społeczną, a dzięki temu pokonamy koornawirusa – powiedział premier.

Zaapelował o to również minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zwrócił uwagę na to, że wiele osób lekceważy obowiązek noszenia maseczek – co nazwał egoizmem. Zaapelował, żeby w przestrzeni publicznej zakładać maseczki, bo pomaga to chronić innych.

Ł. Szumowski podkreślił, że obecnie więcej osób zdrowieje niż ulega zakażeniu. – Z tego się cieszymy i chciałbym, żeby w tym kierunku wszystko szło – powiedział minister.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 bannan123 2020-04-29 12:42
Ciekawe będzie sortowanie dzieci, kto będzie decydował, które dzieci mogą przyjść, żeby grupy nie były za duże. To będzie gorący okres. Kasa na zasiłek się skończyła, ludzie do pracy, no i oczywiście na wybory plebiscytowe.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.