Fundacja Evidence Instytute oraz Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota sprawdzili wspólnie, które gminy w Polsce są najbardziej przyjazne edukacji. Osobo porównywano duże miasta, gminy średniej wielkości i te najmniejsze gminy do 20 tys. mieszkańców. Jak na tle innych plasują się gminy z terenu powiatu słubickiego?
Czy nasze gminy są przyjazne edukacji? (fot. archiwum)
„Wspólnota” od lat specjalizuje się w publikowaniu rankingów, w których porównuje samorządy, m.in. wydatki na inwestycje, zadłużenie czy zamożność. Na początku marca ukazał się najnowszy ranking, w którym eksperci porównywali dane dotyczące edukacji.
Dyskusja o edukacji
- Celem rankingu jest nie tylko wskazanie samorządów dbających o najwyższą jakość edukacji, ale też rozpoczęcie dyskusji nad tym, co przyczynia się do wysokiej jakości nauczania - wyjaśnia Maciej Jakubowski autor rankingu, prezes zarządu Fundacji Naukowej Evidence Institute.
Jakie cechy mają gminy z czołówki rankingu? Jakie rozwiązania stosują szkoły i jak współpracują z samorządem? W jaki sposób samorząd podchodzi do edukacji i buduje relacje z placówkami oświatowymi? Na te pytania stara się odpowiedzieć ranking.
Nie tylko oceny
Autor podkreśla, że edukacja na najlepszym poziomie nie zawsze oznacza najwyższe wyniki na egzaminach zewnętrznych - szkoły i samorządy pracują z uczniami o różnym potencjale i borykają się z odmiennymi wyzwaniami.
- Bierzemy to pod uwagę i dzięki naszej metodologii możemy wskazać miejsca o wysokiej jakości nauczania. Miejsca, gdzie wysiłek szkół, nauczycieli i samorządów jest większy i przynosi lepsze efekty. Są to instytucje, które znalazły klucz do tego, żeby współpracować dla dobra uczniów tworząc nową jakość – zaznacza M. Jakubowski.
Jakie wskaźniki porównano?
Ranking składa się z trzech miar, z których każda wpływa na ostateczną ocenę: dobrego startu, nierówności oraz postępu. Czego dotyczą te wskaźniki?
- DOBRY START. Chodzi o dostępność edukacji przedszkolnej i średnich wyników egzaminów zewnętrznych w szkołach.
- NIERÓWNOŚCI. Wskaźnik odzwierciedla zróżnicowanie wyników egzaminów zewnętrznych. Miara ta pokazuje, jak duży dystans dzieli słabszych i lepszych uczniów z tej samej gminy.
- POSTĘP. Wskaźnik został obliczony specjalnie na potrzeby tego rankingu – mówi o tym, jak duży postęp w gimnazjach uczynili uczniowie niezależnie od ich potencjału po szkole podstawowej.
Wielkość jest ważna
Rankingów powstało kilka. Autorzy podzielili gminy pod względem wielkości: osobno porównano te o wielkości do 20 tys. mieszkańców, od 20 do 100 tys. oraz dla miast z liczbą ludności przekraczającą 100 tys. Stworzono również ranking dla całego kraju.
Kto jest najlepszy?
Na pierwszym miejscu w Polsce znalazła się Podkowa Leśna, miasteczko w okolicach Warszawy. Jej burmistrz Artur Tusiński podkreśla, że edukacja jest „oczkiem w głowie” zarówno mieszkańców jak i władz.
W trzech ostatnich latach miasto otrzymało dofinansowanie zewnętrzne dla wszystkich placówek. Nagradza także nauczycieli za efekty ich pracy wydając na ten cel prawie 100 tys. zł rocznie.
Jak wypadają gminy powiatu słubickiego?
Niestety, tu nie mamy dobrych wiadomości. Nasze gminy okupują dolne miejsca we wszystkich trzech zestawieniach. Najlepiej w skali powiatu słubickiego wypada Rzepin, najsłabiej Ośno Lubuskie. Szczegóły poniżej.
Ranking ogólnopolski (2.473 sklasyfikowanych gmin)
Ranking gmin liczących poniżej 20 tys. mieszkańców (2.132 sklasyfikowanych gmin)
Ranking gmin liczących 20-100 tys. mieszkańców (302 sklasyfikowane gminy)
---
Cały ranking można przejrzeć na stronie: www.evidenceinstitute.pl/ranking-2020.
Jest też do pobrania na naszym portalu w formie pliku PDF - POBIERZ.