Muzeum Viadriny wzbogaciło się o cenny eksponat, związany z historią niemieckiego obozu pracy przymusowej Arbeitserziehungslager „Oderblick” w Świecku. Jest nim pierwsze znane zdjęcie tego miejsca.
Wypatrzone na Ebayu
O ciekawym nabytku Muzeum Viadriny poinformował portal MOZ.de. Jest to zdjęcie pt. „Oderblick Labour Education Camp” pokazujące 38 strażników na tle wejścia do obozu w Schwetig (Świecku).
Fotografie na portalu aukcyjnym Ebay wypatrzył Adam Kaczmarek z Polskiego Instytutu Pamięci Narodowej. O znalezisku poinformował Matthiasa Diefenbacha z Instytutu Historii Stosowanej, który od lat zajmują się badaniem historii obozu i poszukuje śladów jego istnienia.
Zdjęcie z rodzinnego albumu
Zdjęcie zaoferował do sprzedaży holenderski sprzedawca militariów, który jednak nie potrafił wskazać, kto jest autorem fotografii, ani podać daty, kiedy zostało wykonane. Wyjaśnił, że pochodzi z niemieckiego rodzinnego albumu.
Mimo tych wątpliwości, muzeum kupiło fotografię za 70 euro. Obecnie trwają badania nad jej autentycznością. Znalezisko jest o tyle cenne, bo do tej pory historycy i badacze nie dysponowali żadnym zdjęciem obozu.
O historii obozu
Obóz Oderblick znajdował się między (dzisiejszym) przejściem granicznym w Świecku a wsią Świecko (Schwetig) na południe od Słubic. Został otwarty w październiku 1940 roku.
Więcej o jego historii można przeczytać na naszej stronie w materiale przygotowanym przez Rolanda Semika - ZOBACZ.
Źródło zdjęcia: www.moz.de.